Jako wyraz niezgody przeciwko wspieraniu przez bank Pekao S.A. branży paliw kopalnych, przedstawiciele Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” zorganizowali w środę protest pod jego siedzibą, w ramach którego we współpracy z artystą Arkiem Pasożytem namalowano wspólnie obraz, symbolizujący zaangażowanie banku w finansowanie tej wyjątkowo szkodliwej dla klimatu branży.
Data wydarzenia została ustalona z uwagi na odbywające się w tym czasie Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Banku Pekao S.A., w którym udział wziął również przedstawiciel fundacji, jako akcjonariusz mniejszościowy. Fundacja wyjaśnia, że poprzez uczestnictwo w walnym zgromadzeniu ma szansę skierować pytania dotyczące strategii klimatycznej banku oraz jej wpływu na środowisko, a także zmobilizować do większego wysiłku w tym zakresie. Na całym świecie jest to coraz częściej praktykowany sposób wywierania presji na duże firmy.
Czytaj więcej
Jak wynika z raportu Banking on Climate Chaos, w 2021 największe banki świata zapewniły 742 mld dolarów finansowania dla przemysłu paliw kopalnych.
Zdaniem fundacji, działania Banku Pekao S.A. w kwestii klimatycznej są niewystarczające z uwagi na fakt, że dotychczas zobowiązał się jedynie do zaprzestania finansowania nowych projektów wydobycia oraz spalania węgla kamiennego i brunatnego. Tymczasem w Polsce nie buduje się obecnie nowych kopalni oraz elektrowni węglowych, jest to zatem „bardzo nisko zawieszona poprzeczka”.
W maju fundacja opublikowała raport dotyczący zaangażowania banków w sektor paliw kopalnych, w którym analizuje działania siedmiu największych pod względem aktywów banków w Polsce w tym zakresie. Ich politykę oceniano w czterech kategoriach dotyczących finansowania energetyki węglowej, wydobycia węgla, oraz sektorów gazu i ropy.
Jak wynika z raportu, zdecydowanie najgorzej w zestawieniu wypada bank Pekao S.A.
„Pekao S.A. jest drugim największym bankiem w Polsce, jednak pod względem podejścia do problemu zmiany klimatu jest daleko w tyle za swoimi konkurentami. Brak polityki klimatycznej określającej datę zakończenia finansowania sektora węglowego, jak również unikanie tematu gazu to stanowisko nie do zaakceptowania w 2022 roku” – podkreśla Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Według opublikowanego niedawno raportu Banking on Climate Chaos, w ubiegłym roku największe banki świata wsparły branże paliw kopalnych kwotą 742 mld dolarów, poprzez udzielanie kredytów, obsługę emisji obligacji oraz zakup obligacji. Nie bez winy w tym zakresie pozostają również polskie banki – to m.in. przez umożliwienie emisji obligacji krajowych dla PGE przez Bank Pekao S.A. rozbudowano kopalnię i elektrownię Turów.
„Pekao S.A. to bank, którego polityka znacząco przyczynia się do degradacji środowiska. Dlatego wzywamy go do jak najszybszego zakończenia finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi” – apelują przedstawiciele Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.