Atak zimy w Kalifornii. Najpierw śnieżyce, teraz burze

Niespotykane w Kalifornii warunki atmosferyczne spowodowały liczne problemy dla mieszkańców stanu. Najpierw mierzyli się oni z śnieżycami, a teraz poradzić sobie będą musieli z burzami.

Publikacja: 27.02.2023 19:11

Atak zimy w Kalifornii. Najpierw śnieżyce, teraz burze

Foto: AFP

Przez zachodnie oraz północne Stany Zjednoczone od tygodnia przetacza się gwałtowna, zimowa pogoda. W sobotę w wielu stanach obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne przed zamieciami, silnym wiatrem czy ulewnym deszczem.

Stanem, który najbardziej dotknięty został przez złe warunki atmosferyczne, jest między innymi Kalifornia. W weekend w Los Angeles obowiązywało ostrzeżenie przed zamiecią śnieżną, wydane po raz pierwszy od 1989 roku.

Trudne warunki spowodowały przerwy w dostawie prądu. W kilku hrabstwach energii elektrycznej pozbawionych było około 100 tys. gospodarstw domowych.

Jak ostrzega amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS), to nie koniec trudności, z jakimi mierzyć musi się stan. Teraz nawiedzą go bowiem burze i ulewy. 

Czytaj więcej

Rekordowo wysokie temperatury w Polsce. Cieplej zimą nie było od dawna

Koszmarne warunki atmosferyczne w Kalifornii

W niedzielę wieczorem wydano ostrzeżenia o burzach w Kalifornii. Mieszkańcom stanu rozesłano także porady na temat tego, jak przygotować się na kolejną falę intensywnych opadów deszczu, śniegu i wichur. Zdaniem ekspertów wiatr może wiać nawet do 80 km/h.

Pierwszy z dwóch zimowych układów burzowych dotarł do stanu już w niedzielę przed świtem. „Dwie silne zimowe burze będą miały znaczący wpływ w głębi Północnej Kalifornii aż do środy” – podkreślało we wpisie opublikowanym na Twitterze NWS. „Pierwszy układ przyniesie śnieg od umiarkowanego do intensywnego dzisiaj z 30-60 cm na obszarze powyżej 600-900 m. Podróżowanie jest WYSOKO ZABRONIONE!” – czytamy.

Eksperci podkreślają, że do środy, seria "słabych burz" będzie poruszać się przez Los Angeles. Poważniejsze burze, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo, pojawią się natomiast na Zachodnim Wybrzeżu.

Los Angeles Department of Water and Power poinformował, że przywrócił zasilanie w około 40 tys. domów. Jednocześnie ostrzegł jednak, że 53 tys. osób wciąż pozostaje bez prądu.

Nie tylko mieszkańcy Kalifornii mierzą się z niespodziewanym atakiem zimy. Ekstremalne warunki spowodowały poważne utrudnienia w 32 stanach.

Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie
Planeta
Raport: producenci ropy i gazu z Morza Północnego ignorują cele klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planeta
Zmiany klimatu w górach. Czy to był jeden z ostatnich sezonów narciarskich?