Sztuka dla Odry. Będzie aukcja dzieł na ratowanie rzeki

Ekolodzy zbierają fundusze na projekt ODRAtujmy Odrę - niezależny, społeczny program odnowy ekosystemu rzeki.

Publikacja: 08.12.2022 13:08

Sztuka dla Odry. Będzie aukcja dzieł na ratowanie rzeki

Foto: Adobe Stock

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki i Czas na Odrę przy Fundacji To się uda! organizują zbiórkę funduszy na przygotowanie i zrealizowanie niezależnego od państwa społecznego programu odnowy rzeki Odry.

Zbiórkę ma wesprzeć organizowana przez Siostry Rzeki specjalna aukcja sztuki, z której dochody zostaną przekazane na finansowanie projektu.

- Zapraszamy na wyjątkową ODRAtunkową aukcję sztuki, której celem jest wsparcie zbiórki funduszy na opracowanie niezależnego, społecznego programu odbudowy Odry po katastrofie - piszą organizatorzy aukcji.

Do udziału w aukcji Siostry Rzeki zaprosiły znakomite polskie artystki i artystów, będących w swojej twórczości blisko przyrody i realizujących projekty proekologiczne.

Oprócz unikatowych obiektów Sióstr Rzek i Cecylii Malik, które są nieodłącznym elementem wizualnym głośnych happeningów, w kolekcji znalazły się prace stworzone specjalnie dla Odry - obrazy Agnieszki Brzeżańskiej, Joanny Rajkowskiej, Marty Jamróg, Rafała Borcza, Grażyny Smalej, Adama Rzepeckiego czy przygotowany na aukcję przez artystkę Elę Jabłońską voucher na pobyt w Kozielcu nad Wisłą w ramach fundacji W788.

W temacie rzek nie mogło zabraknąć obrazu Stanisława Baja i jego rzeki Bug, Szymona Kobylarza, czy wiślanej artystki Ewy Ciepielewskiej.

Fotografie ofiarowali znakomici nagradzani fotografowie i fotografki - Tomasz Gotfryd, Alek Janicki, Rafał Siderski, Karolina Kowalska i Basia Budniak.

ODRAtunkową aukcję wsparli również Jerzy Kosałka, Romuald Oramus, Anna Chmiel, Bogumił Książek, Paulina Karpowicz, Karolina Świdecka, Jagoda Dobecka i wielu innych świetnych, działających i uznanych artystów.

Organizatorzy zapraszają do zapoznania się z katalogiem aukcyjnym i do rejestracji pod linkiem

Obiekty będą również wystawione w galerii Domu Aukcyjnego Róża Wroniszewska w dniach 8-16 grudnia w godzinach pon-pt: 12-19 i w sb-nd po wcześniejszym umówieniu się.

Wobec potrzeby pilnych zmian w gospodarce wodnej, które uwidoczniła ostatnia katastrofa ekologiczna na Odrze, przedstawiciele organizacji społecznych przedstawili cztery główne postulaty podjęcia najpilniejszych działań dla Odry. Pod wspólnymi postulatami podpisało się ponad 50 organizacji zrzeszonych w Koalicja Ratujmy Rzeki oraz Koalicji Czas na Odrę, a także Polski Związek Wędkarski, ClientEarth - Prawnicy dla Ziemi i Fundacja Frank Bold.

Postulaty dotyczą:

- Wstrzymania wszelkich prac i planów regulacyjnych – zaniechania budowy dróg wodnych, zbiorników wodnych i innych obiektów piętrzących na Odrze i innych rzekach i przekształcania zbiorników suchych na retencyjne. Skierowania funduszy na renaturyzację rzek, odbudowę naturalnej retencji zlewniowej, systemy oczyszczania wód przemysłowych i zasolonych.

- Przygotowania i wdrożenia programu renaturyzacji doliny Odry i zwiększenia jej odporności, wypracowanego na bazie wiedzy naukowej w gronie ekspertów.

- Objęcia rzek siecią stałego monitoringu, realizowanego przez automatyczne stacje pomiaru z systemem przesyłania danych, odpowiednio wcześnie wykrywającego zaburzenia równowagi ekologicznej. Przywrócenia stałego monitoringu wszystkich wskaźników stanu środowiska wodnego, z którego zrezygnowano od 2021 r., opóźniając wykrycie zatrucia Odry.

- Przywrócenia gospodarowania wodami do zakresu właściwości ministra właściwego ds. środowiska. Aktualnie zarządzanie wodami leży w gestii ministra właściwego ds. infrastruktury, odpowiedzialnego za realizację inwestycji hydrotechnicznych i żeglugowych, a nie ochronę przyrody i środowiska.

Działaniami zajmuje się koalicja “Czas na Odrę” przy wsparciu Koalicji Ratujmy Rzeki.

- Mamy na pokładzie najlepszych specjalistów, naukowców i aktywnie działające organizacje proekologiczne. Co więcej, chcemy, aby nowy program uwzględniał również udział wszystkich obywateli - w końcu rzeka jest nasza! - mówią ekolodzy.

Ekolodzy swoje działania podzielili na 3 etapy:

- 245 000 złotych - tyle potrzeba aby zbadać stan Odry po katastrofie: które gatunki ryb przetrwały, na jakich odcinkach; co stało się z małżami i ślimakami, jak katastrofę przetrwały drobne organizmy i rośliny, których obecność świadczy o żywotności rzeki. Nie czekając na wyniki zrzutki, naukowcy już są na Odrze i pobierają próbki. O wynikach badań organizatorzy będą na bieżąco informować. Końcowym efektem prac naukowców będą rekomendacje do programu odnowy Odry.

- 700 000 złotych - ta kwota pozwoli organizatorom na wypracowanie międzynarodowego, społecznego programu odnowy Odry. Pracować nad nim będą naukowcy z Polski, Niemiec, Czech i innych krajów. W przygotowanie programu włączą się też nadodrzańskie społeczności i organizacje. To ważne, bo do tej pory decyzje o Odrze zapadają bez głosu ludzi żyjących nad rzeką.

- 100 000 złotych - na koniec ekolodzy chcą również przygotować narzędzia (software), które umożliwią rejestrowanie zgłoszeń o zanieczyszczeniach rzek i automatyczne ich przesyłanie do inspekcji ochrony środowiska, a także na prawne wsparcie interwencji społecznych podejmowanych w obronie rzek. Jest to punkt niezwykle ważny dla przyszłości rzeki - aby podobna katastrofa nie miała nigdy więcej miejsca.

- Wiemy, że są to olbrzymie kwoty, jednak nie możemy w tym temacie liczyć na władze krajowe, które w sprawie Odry całkowicie zawiodły. Wierzymy, że wspólnymi siłami to się uda! - piszą organizatorzy zbiórki.

Przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki i Czas na Odrę przy Fundacji To się uda! organizują zbiórkę funduszy na przygotowanie i zrealizowanie niezależnego od państwa społecznego programu odnowy rzeki Odry.

Zbiórkę ma wesprzeć organizowana przez Siostry Rzeki specjalna aukcja sztuki, z której dochody zostaną przekazane na finansowanie projektu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planeta
El Niño zanika. Eksperci: to cisza przed burzą. „Rekordowy sezon huraganów”
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Planeta
Dzień Ziemi 2024: świat przegrywa walkę z plastikiem. Zatrważające dane
Planeta
Groźne dla klimatu gazy wciąż przemycane do Europy. Można je kupić w internecie
Planeta
Za nami wyjątkowo ciepły marzec. W Polsce padł kolejny rekord – upał jak latem
Planeta
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie plastikiem napędzają się wzajemnie