Pomimo 6-7 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w wyniku przestojów pandemicznych, emisje dwutlenku węgla osiągnęły najwyższy poziom stężenia na powierzchni planety od co najmniej ostatnich 800 tysięcy lat.
Czytaj także: Zmiany klimatu wzmocniły dewastujące powodzie w Europie
„Jest to wyraźne przypomnienie, że czynniki prowadzące do zmiany klimatu są określane przez horyzonty czasowe znacznie dłuższe niż jeden rok i mają bezwładność, która wymaga znacznego wysiłku w znacznie dłuższym okresie, aby zatrzymać się w znacznie mniejszym stopniu” – czytamy w raporcie.
Autorzy stwierdzili, że z roku na rok wzrost globalnego poziomu dwutlenku węgla w ciągu ostatnich 50 lat potroił się, co skutkuje ponadprzeciętnymi temperaturami na całym świecie. Poziom dwutlenku węgla jest wyższy niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 3,6 miliona lat.
W ubiegłym roku poziomy nie tylko CO2, ale również metanu (CH4) i podtlenku azotu osiągnęły rekordowe wysokości. Globalne średnie roczne stężenie CO2 w atmosferze wynosiło 412,5 części na milion. To o 2,5 części na milion większe niż w 2019 roku i najwyższe we współczesnym 62-letnim zapisie pomiarowym oraz w zapisach rdzeni lodowych sprzed 800 tysięcy lat. Z roku na rok przyrost metanu (14,8 części na miliard) był najwyższym takim wzrostem od czasu rozpoczęcia systematycznych pomiarów.