Czysta energia bije rekordy w Niemczech. Fotowoltaika w natarciu

ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, udział czystej energii w niemieckim miksie energetycznym sięgnął 45 procent, co stanowi wynik lepszy o 5 punktów procentowych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego – wynika z raportu think tanku energetycznego Ember. Co więcej, po raz pierwszy czysta energia osiągnęła wynik lepszy niż paliwa kopalne.

Publikacja: 12.11.2024 14:14

Farma fotowoltaiczna Weesow-Willmersdorf w Badenii-Wirtembergii w Niemczech.

Farma fotowoltaiczna Weesow-Willmersdorf w Badenii-Wirtembergii w Niemczech.

Foto: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Od początku 2024 roku każdego dnia w Niemczech instalowanych jest ponad 100 000 paneli fotowoltaicznych, co stanowi efekt wprowadzenia szeregu nowych środków zachęcających do instalacji paneli na dachach oraz balkonach, a także ograniczenia biurokracji.

Już w kwietniu Niemcy przekroczyły zakładany cel, którym było osiągnięcie w 2024 roku całkowitej mocy słonecznej 88 GW. Od stycznia do września 2024 roku energia słoneczna wygenerowała w tym kraju 62 TWh, co stanowi wzrost o 18 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku.

OZE w Niemczech bije rekord

Nieco mniej spektakularny wzrost, choć również znaczący, odnotowała energia wiatrowa, której moce wzrosły od stycznia do września 2024 roku o 2,3 GW czyli podobnie, jak w zeszłym roku. Analitycy Ember prognozują, że osiągnięcie krajowego celu w tym zakresie (145 GW do 2030 roku) będzie wymagało wzmożenia wysiłków i instalowania ponad 10 GW rocznie. Oczekuje się jednak, że wprowadzone niedawno nowe środki, mające zapobiegać opóźnieniom w realizacji projektów w zakresie energii odnawialnej, pomogą w szybszym rozwoju.

Czytaj więcej

Kraje BRICS odchodzą od paliw kopalnych. To sukces jednego państwa

Razem jednak poziom energii słonecznej i wiatrowej osiągnął do września rekordowy poziom 45 proc., przeganiając o 4 procent energię produkowaną z paliw kopalnych.

– Niemiecka polityka przyspieszająca transformację energetyczną jest widoczna w ogromnym boomie instalacji solarnych i ostatnim wzroście na aukcjach wiatrowych. Uproszczone regulacje i jasne sygnały finansowania przynoszą oczekiwany efekt – uważa Chris Rosslowe, starszy analityk w Ember.

Według danych think tanku Agora Energiewende, emisje dwutlenku węgla w Niemczech spadły w 2023 roku o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Stanowi to spadek o 46 proc. w porównaniu z 1990 rokiem oraz najniższy poziom od połowy ubiegłego wieku. Szacuje się, że w tym roku kraj odnotuje kolejny spadek emisji CO2.

Odnawialne Źródła Energii
Tadżykistan wyłącza prąd obywatelom. Powód? W rzekach zaczyna brakować wody
Odnawialne Źródła Energii
Historyczny moment dla energii odnawialnej w UE. Paliwa kopalne w odwrocie?
Materiał partnera
Wiatr, słońce i magazyny w jednym projekcie – na to czeka rynek
Odnawialne Źródła Energii
Orlen będzie budował Baltic Power z Danii, a nie ze Świnoujścia
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Odnawialne Źródła Energii
Raport: Polska ma szansę zostać liderem w rozwoju energetyki wiatrowej
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska