Materiał powstał we współpracy z PSEW
Aktualizacja: 14.12.2024 22:47 Publikacja: 03.07.2024 16:00
Materiał powstał we współpracy z PSEW
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Materiał powstał we współpracy z PSEW
ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2024 roku, udział czystej energii w niemieckim miksie energetycznym sięgnął 45 procent, co stanowi wynik lepszy o 5 punktów procentowych w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego – wynika z raportu think tanku energetycznego Ember. Co więcej, po raz pierwszy czysta energia osiągnęła wynik lepszy niż paliwa kopalne.
Azja Centralna także odczuwa skutki zmian klimatu i powodowanych przez nie zjawisk pogodowych. Władze Tadżykistanu wprowadziły ograniczenie dostaw energii elektrycznej. Powód? Brak wody w elektrowniach wodnych, które produkują 90 proc. energii potrzebnej temu krajowi.
Najnowsza analiza think tanku Ember wykazała, że w unijnym miksie energetycznym w ciągu pierwszego półrocza 2024 energia słoneczna i wiatrowa dominowały nad energią z paliw kopalnych.
Orlen zapowiada przedstawienie zaktualizowanej strategii grupy do grudnia 2024 roku. Spółka postawi m.in. na przyspieszenie inwestycji w OZE, ale zapowiada analizę wszystkich obszarów działalności. Wiadomo już, że morska farma Baltic Power będzie budowana z portu w Danii, a nie – jak zapowiadał poprzedni zarząd spółki – z portu w Świnoujściu.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć obecnie na wzrost mocy energii wiatrowej na świecie najbardziej pracują Chiny, to w ciągu najbliższych lat wśród krajów, które mogą istotnie wpłynąć na rozwój energetyki wiatrowej na morzu, wymieniana jest Polska – to wniioski z raportu Global Wind Energy Council.
Czy faktycznie, tak jak zapowiadał ostatnio szef NBP Adam Glapiński, stopy procentowe w Polsce spadną dopiero w 2026 r.? Czy polska gospodarka potrzebuje niższych stóp procentowych? W programie Rzecz o Biznesie, Przemysław Tychmanowicz rozmawiał na te tematy z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego.
Z badań wynika, że Polki mają obawy przed podejmowaniem inwestycji i raczej unikają ryzyka. Zdaniem ekspertów przyczyną ostrożności kobiet jest przede wszystkim brak wiary w siebie, a także wciąż pokutujące w społeczeństwie stereotypy dotyczące płci.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Mija rok pracy koalicji kierowanej przez Donalda Tuska. Przedsiębiorcy liczyli na więcej, ale doceniają niektóre działania rządu. Niezmiennie domagają się wicepremiera koordynującego działania gospodarcze.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas