Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej
Jakie są główne elementy strategii PGE w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE), szczególnie jeśli chodzi o energetykę wiatrową?
Jest to podstawowy kierunek rozwoju segmentu wytwórczego Polskiej Grupy Energetycznej, który realizujemy w kilku obszarach – w energetyce lądowej, wiatrowej i fotowoltaice. Do każdego z tych segmentów podchodzimy w swój własny, indywidualny sposób. Największymi inwestycjami związanymi z energetyką odnawialną są wielkoskalowe projekty farm wiatrowych i energetyka morska, która będzie podstawą tego segmentu w portfelu Polskiej Grupy Energetycznej. Jest to oczywiście związane z celami polityki klimatycznej Unii Europejskiej, gdzie budowa odnawialnych źródeł energii wpisuje się w dążenie w stronę wytwarzania zeroemisyjnego.
Proszę powiedzieć więcej o projektach offshore.
Na Bałtyku panują znakomite warunki do rozwoju tego typu projektów. W tej chwili wspólnie z naszym duńskim partnerem Ørsted realizujemy projekt Baltica-2. Zakłada on 1,5 gigawata mocy zainstalowanej i ponad 100 ogromnych, 15-megawatowych wiatraków, znacznie większych od urządzeń na lądzie. Jest to największa budowana obecnie instalacja tego typu w polskiej strefie ekonomicznej. Jesteśmy przekonani, że pierwszy prąd popłynie z niej do polskich domów w 2027 r.