Od 22 września w Tadżykistanie ograniczone zostały dostawy prądu z powodu braku wody w rzekach. Poinformowała o tym służba prasowa tadżyckiego holdingu energetycznego Barki Tojik.
Tadżykistan: przerwy w dostawach prądu
Mieszkańcy Tadżykistanu mogą obecnie korzystać z energii elektrycznej od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie: „Z roku na rok rosnące zapotrzebowanie ludności i sfery społeczno-gospodarczej kraju na energię elektryczną powoduje sezonowe niedobory. W związku z tym eksperci branżowi przewidują również w tym roku sezonowy deficyt energii elektrycznej na poziomie ponad miliarda kilowatogodzin” – podała służba prasowa koncernu Barki Tojik w komunikacie na portalu społecznościowym, cytowanym przez rosyjską gazetę „Kommiersant”.
W 2023 roku w Tadżykistanie także obowiązywały okresowe ograniczenia dobowych dostaw prądu. Były one jednak mniej uciążliwe – przerwy sięgały „jedynie” 5 godzin na dobę.
Elektrownie wodne: podstawa energetyki Tadżykistanu
Przez lata energetyka dostarczała Tadżykistanu dochodów z eksportu i zapewniała mieszkańcom kraju tani prąd. Większość energii elektrycznej w Tadżykistanie wytwarzana jest w elektrowniach wodnych. Całkowita zainstalowana moc elektrowni wodnych wynosi około 4950 MW.
Czytaj więcej
Powódź stulecia miała miejsce w 1997 roku, tymczasem już po niecałych 30 latach mamy kolejną. Obawiam się, że następna czeka już za rogiem. Klimat nie zmienia się liniowo – wzrost temperatury o ponad 1,5-2 stopni Celsjusza to ogromna zmiana, która bardzo negatywnie wpłynie na stabilność systemu klimatycznego – mówi Zbigniew Karaczun, profesor warszawskiej SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, z którym rozmawia Aleksandra Bełdowicz.