Energetyka wiatrowa jest filarem transformacji

Mamy bardzo duże ambicje i potencjał, jednak ubiegłoroczna ustawa nie odblokowała w pełni możliwości rozwoju branży – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).

Publikacja: 10.06.2024 21:00

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce nie przebiega tak jak powinien. Zacznijmy od tego, co się dzieje na lądzie.

Mamy bardzo duże ambicje i bardzo duży potencjał, jednak ustawa, która poluzowała regułę 10H, wskazując odległość 700 m, nie wykorzystuje w pełni możliwości pozyskania energii z wiatru dla Polaków. Dla nas jako stowarzyszenia dla całej branży jest bardzo istotne, by poluzować tę odległość do 500 m.

Liczymy na odważne decyzje, wierzymy, że po wyborach do europarlamentu będzie czas na to, żeby przedstawić projekt do konsultacji i w trybie pilnym przyjąć przepisy, które nie budzą naszym zdaniem żadnych kontrowersji. Chodzi o zmianę odległości z 700 m do 500 m, przyspieszenie kwestii permittingu, szczególnie jeśli chodzi o planowanie przestrzenne. Nasze lokalizacje na tym bazują, potrzebujemy uproszczonego planu, szybszej ścieżki, by inwestorzy mogli oddziaływać na dokumenty planistyczne.

Co tracimy na lądzie przez te przepisy, które nie są doskonałe.

Przede wszystkim pokazaliśmy, że mimo barier, które nam się stawia, osiągnęliśmy 10 gigawatów mocy zainstalowanej. Mamy rekordowy rok dla energetyki wiatrowej. Przy obecnych regulacjach jesteśmy w stanie do 2040 r. zaledwie podwoić moc zainstalowaną. A więc byłoby możliwe zainstalowanie łącznie 20 gigawatów mocy w lądowych farmach wiatrowych. Tymczasem z naszych bardzo szczegółowych analiz wynika, że po usunięciu ograniczeń w zasięgu ręki do 2040 r. jest ponad 40 gigawatów mocy z lądowych farm wiatrowych.

A jaka jest sytuacja, jeśli chodzi o farmy na morzu. Tu chyba też mamy niedosyt.

Pierwsza faza jest realizowana zgodnie z planem. Niedługo z wiatraków na Bałtyku popłynie pierwsza energia elektryczna. Ale patrzymy już na drugą rundę kontraktów. Liczymy, że rząd przeprowadzi te aukcje w 2025 r. Aby tak się stało, potrzebujemy odważnych decyzji. W świetle obecnej ustawy druga aukcja po prostu się nie wydarzy. Nie ma wystarczającej liczby projektów, które mogłyby spełnić kryteria. Dlatego potrzebujemy zmian. Nasze stowarzyszenie wskazało punkty do przepracowania i zatwierdzenia przez rząd, tak by aukcja była skuteczna. Wszystkim nam zależy na tym, by nie było luki inwestycyjnej, by morska energetyka wiatrowa rozwijała się ewolucyjnie, a nie skokowo, czyli żeby nie było przerwy po pierwszej fazie do roku 2030. To bardzo ważne, gdyż na tym bazuje cały łańcuch dostaw, który dla morskiej energetyki wiatrowej dopiero się tworzy. W tym kontekście przestój bądź kumulacja kilku dużych projektów będzie bardzo dużym wyzwaniem. Będzie to wręcz wymuszało angażowanie dostawców, którzy niekoniecznie są pożądani z perspektywy branży wiatrowej czy Komisji Europejskiej, mówię głównie o dostawcach z Chin. Realizujemy budowę sektora zeroemisyjnego przemysłu w Europie, ma to być jeden z filarów polskiej prezydencji w UE. Jako branża wiatrowa pokazujemy, że duże inwestycje powstają w Europie, w Polsce, chociażby w Zachodniopomorskiem, gdzie rozmawiamy.

A rozmawiamy na konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Świnoujściu. Jaki jest cel wydarzenia?

Jesteśmy w kluczowym momencie, w którym nowy rząd dyskutuje i przyjmuje politykę energetyczną państwa. Chcemy przekonać licznie obecnych tu decydentów, że to właśnie energetyka wiatrowa jest głównym filarem transformacji energetycznej Polski.

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Materiał powstał we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce nie przebiega tak jak powinien. Zacznijmy od tego, co się dzieje na lądzie.

Pozostało 95% artykułu
Odnawialne Źródła Energii
Czysta energia bije rekordy w Niemczech. Fotowoltaika w natarciu
Odnawialne Źródła Energii
Tadżykistan wyłącza prąd obywatelom. Powód? W rzekach zaczyna brakować wody
Odnawialne Źródła Energii
Historyczny moment dla energii odnawialnej w UE. Paliwa kopalne w odwrocie?
Materiał partnera
Wiatr, słońce i magazyny w jednym projekcie – na to czeka rynek
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Odnawialne Źródła Energii
Orlen będzie budował Baltic Power z Danii, a nie ze Świnoujścia