Raport : 2021 rekordowym rokiem dla energii odnawialnej

Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2021 roku zwiększenie mocy wytwórczej energii z OZE wzrośnie do 290 GW.

Publikacja: 02.12.2021 17:54

Raport : 2021 rekordowym rokiem dla energii odnawialnej

Foto: Adobe Stock

Jak ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w 2021 roku moc energii uzyskiwanej z OZE wzrośnie o 17 proc., ustanawiając nowy roczny rekord wzrostu. Dyrektor wykonawczy AGencji, Fatih Birol, powiedział, że tegoroczne rekordowe przyrosty energii elektrycznej z OZE były „kolejnym znakiem, że pojawia się nowa globalna gospodarka energetyczna”.

Czytaj więcej

OZE rośnie najszybciej od 22 lat. Chiny światowym liderem

Zgodnie z raportem IEA dotyczącym rynku energii odnawialnej, do 2026 roku moc energii uzyskiwanej z OZE wzrośnie do ponad 4800 GW. Stanowi to wzrost o ponad 60 proc. w stosunku do poziomów z 2020 roku i odpowiada obecnej całkowitej globalnej mocy energetycznej paliw kopalnych i energii jądrowej łącznie.

IEA szacuje, że do 2026 roku OZE będą generować niemal 95 proc. światowego wzrostu mocy wytwórczych, z czego ponad 50 proc. zapewni fotowoltaika. Raport ocenia również, że ilość mocy odnawialnej dodanej w latach 2021–2026 będzie o połowę wyższa niż w latach 2015–2020. Tendencja ta wynika m.in. z większego poparcia dla OZE i coraz ambitniejszych celów klimatycznych.

„Zrewidowaliśmy naszą prognozę z poprzedniego roku, ponieważ silniejsze wsparcie polityczne i ambitne cele klimatyczne ogłoszone na COP26 przewyższają obecne rekordowe ceny surowców, które zwiększyły koszty budowy nowych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych”. – czytamy w raporcie.

Jak ocenia IEA, głównym motorem wzrostu mocy odnawialnych w ciągu najbliższych lat będą Chiny, które mają odpowiadać za 45 proc. tego wzrostu. Według raportu, kraj może osiągnąć swój cel uzyskania 1600 GW z energii wiatrowej i słonecznej do 2030 roku, czyli 4 lata wcześniej, niż zakładano.

Według obecnej trajektorii, do 2030 roku swoje obecne cele w zakresie energii z OZE przekroczy również Unia Europejska. Także Indie oraz Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do osiągnięcia wyjątkowo dobrych wyników w porównaniu z poprzednimi latami. Łącznie Chiny, Unia Europejska, Indie i Stany Zjednoczone odpowiadają za 80 proc. globalnej ekspansji mocy odnawialnych.

Raport podkreśla również wyzwania, przed jakimi obecnie stoją OZE, od wydawania zezwoleń i finansowania po integrację sieci i akceptację społeczną.

„Obecne wzrosty cen towarów wywarły presję na wzrost kosztów inwestycji, podczas gdy dostępność surowców i rosnące ceny energii elektrycznej na niektórych rynkach stanowią dodatkowe wyzwania dla producentów energii wiatrowej i fotowoltaicznej w krótkim okresie” – podkreśla w raporcie IEA.

Niemniej jednak oczekuje się, że wpływ „zmiennych cen towarów i transportu na popyt będzie ograniczony”, a wysokie ceny paliw kopalnych dodatkowo podniosą konkurencyjność zarówno fotowoltaiki, jak i energii wiatrowej.

OZE
Odnawialne Źródła Energii
Czysta energia wiedzie prym
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Odnawialne Źródła Energii
Fotowoltaika podbija świat, ale wciąż wymaga udoskonalenia
Odnawialne Źródła Energii
Rekord OZE. Tak zielona Polska nie była jeszcze nigdy
Odnawialne Źródła Energii
OZE na dobrej drodze, aby wysłać węgiel do lamusa
Odnawialne Źródła Energii
UE: w 2030 roku udział 42,5 proc. energii będzie pochodzić z OZE
Odnawialne Źródła Energii
MAE: do 2025 roku OZE zdominują rynek energii