„Potrójne zagrożenie” dla oceanów. Naukowcy podnoszą alarm. „To zdumiewające”

Światowe oceany mogą być w większym niebezpieczeństwie, niż sądzono – zdaniem naukowców stoją one bowiem w obliczu „potrójnego zagrożenia”. Eksperci zachodzące w środowisku zmiany porównują do tych sprzed około 252 milionów lat. Wówczas Ziemia doświadczyła największego znanego w historii wymierania.

Publikacja: 06.06.2024 11:00

Zdaniem badaczy, oceany mierzą się obecnie z „potrójnym zagrożeniem” – ekstremalnie wysokimi tempera

Zdaniem badaczy, oceany mierzą się obecnie z „potrójnym zagrożeniem” – ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz postępującym zakwaszeniem.

Foto: NOAA Unsplash

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szwajcarii, które na swoich łamach omówił brytyjski dziennik „The Guardian”, oceany są obecnie w wyjątkowym niebezpieczeństwie. Eksperci wskazują, że ​​około jedna piąta ich powierzchni jest szczególnie narażona na trzy zagrożenia. Tyle, że uderzają one jednocześnie.

Wszystkie z nich wywołane są działalnością człowieka – między innymi spalaniem paliw kopalnych i wylesianiem. Badacze zauważają, że można powiedzieć, iż światowe oceany mierzą się z „potrójnym zagrożeniem” – ekstremalnie wysokimi temperaturami, utratą tlenu oraz zakwaszeniem. W ostatnich dziesięcioleciach warunki stać się miały dużo gorsze niż wcześniej. Badanie sugeruje, że ​​w górnych 300 metrach oceanu te zjawiska trwają obecnie trzy razy dłużej i są sześciokrotnie bardziej intensywne niż jeszcze na początku lat 60-tych. Negatywnie wpływa to między innymi na różnorodność życia morskiego.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Oceany i lodowce
Nowe zagrożenie dla raf koralowych na całym świecie. „Masowa degradacja”
Oceany i lodowce
Dlaczego lodowiec pod Everestem topnieje na mrozie? Rusza ekspedycja badawcza
Oceany i lodowce
450 miliardów ton lodu zniknęło. ONZ alarmuje: „To kwestia przetrwania”
Oceany i lodowce
Klimat się ociepla. ale parowanie mórz i oceanów spada. Zaskakujące odkrycie
Oceany i lodowce
Najsilniejszy prąd oceaniczny na świecie hamuje? Niepokojące wyniki badań