Dostawy wody w Europie są zagrożone. Na razie nikt się tym nie martwi

W ciągu mniej niż stu lat Szwajcarskie lodowce straciły ponad połowę swojej objętości, a tegoroczne lato, które było wyjątkowo długie i upalne, tylko przyspieszyło odwilż. I choć na razie martwi się tym przede wszystkim społeczność w Alpach, zaniepokojona powinna być cała Europa.

Publikacja: 04.09.2022 13:51

Dostawy wody w Europie są zagrożone. Na razie nikt się tym nie martwi

Foto: AdobeStock

W Szwajcarii, na wysokości 3 tys. metrów nad poziomem morza, powinien znajdować się lód. Coraz częściej dojrzeć tam można jednak ogromne połacie nagiej skały, które alarmują przed nadchodzącą katastrofą. Jak podkreślają Szwajcarzy, zmiana jest dramatyczna.

Naukowcy od lat monitorują kurczenie się lodowców alpejskich. W badaniu przeprowadzonym przez Federalny Instytut Technologii w Zurychu i Szwajcarski Federalny Urząd ds. Krajobrazu porównano obrazy topograficzne lodowców z lat 30. XX wieku z tymi z ostatniej dekady. Wnioski były zgodne z istniejącymi od dawna założeniami – lodowce w Europie kurczą się w związku z globalnym ociepleniem.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Oceany i lodowce
Niepokojące zmiany na Grenlandii w ciągu zaledwie pięciu lat. Badacze ostrzegają
Oceany i lodowce
Powierzchnia oceanów coraz cieplejsza. Naukowcy dowiedli, że wzrost temperatury przyspieszył o 400 proc.
Oceany i lodowce
Zmiany klimatu zagrożeniem dla największych portów naftowych. „Ironia losu”
Oceany i lodowce
Lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Wyniki raportu
Oceany i lodowce
Szwajcaria i Włochy zmieniają przebieg granicy. To skutek zmian klimatu