W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności została pierwszym organem regulacyjnym na świecie, który wydał zgodę na sprzedaż mięsa z kurczaka, wyhodowanego w laboratorium. Kraj stał się w tym zakresie pionierem, a jeszcze w tym kwartale zostanie tam otwarta największa w Azji fabryka mięsa hodowanego w laboratorium. Mięso komórkowe będzie tam produkować firma Eat Just Inc., zajmująca się technologią żywności.
Rośnie akceptacja konsumentów
W ciągu ostatniej dekady drastycznie spadł z kolei koszt produkcji jednego burgera z mięsa komórkowego, który jeszcze w 2013 roku wynosił 330 000 dolarów. Jak wynika z raportu nowozelandzkiego think tanku rolniczego Te Puna Whakaaronui, w 2021 roku spadł do ok. 26 dolarów za ilość mięsa w jednej kanapce.
Podczas gdy zainteresowanie alternatywnym mięsem rośnie, a koszty produkcji spadają, jego wprowadzenie do obrotu staje się celem kolejnych gospodarek. Szczególnie intensywne działania w tym zakresie wykazują dwie największe gospodarki świata, w których zarazem konsumuje się najwięcej miejsca na świecie.
Czytaj więcej
Kalifornijski startup Upside Foods, który produkuje sztuczne mięso, uzyskał pozytywną opinię agencji US Food and Drug Administration (FDA), weryfikującej bezpieczeństwo wprowadzanej na rynek żywności. Oznacza to, że marka jest na najlepszej drodze, aby uzyskać zgodę na sprzedaż swoich produktów.
Jak wynika z raportu firmy The Business Research Company, wartość światowego rynku mięsa hodowlanego wzrosła z 0,16 mld dolarów w 2022 roku do 0,2 mld dolarów w roku 2023. Szacuje się, że jego wartość do 2027 roku sięgnie 0,39 mld dolarów.