Wylesianie brazylijskiej Amazonii w pierwszej połowie 2022 roku osiągnęło alarmujący poziom. Ocenia się, że wycięta powierzchnia była wówczas o 80 proc. większa niż w tym samym okresie w 2018 roku. Od czasu objęcia urzędu prezydenta przez Jaira Bolsonaro, ten niezwykle cenny ekologicznie obszar ulega coraz większemu zniszczeniu, a tereny lasów deszczowych wycina się głównie pod hodowlę zwierząt oraz uprawę roślin na paszę dla nich. Szacuje się, że ok. 80 proc. soi jest przeznaczonych na pożywienie dla zwierząt hodowlanych.
Czytaj więcej
Autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma Sustainability podkreślają, że konieczność od...
Najnowsze śledztwo przeprowadzone przez Reporter Brasil i Ecostorm wykazało, że mięso ze zwierząt karmionych paszą pochodzącą z wylesionych terenów Amazonii trafia również na europejskie stoły. Amerykański JBS to największy na świecie producent mięsa, sprzedający drób, wieprzowinę i wołowiną z Brazylii na szereg rynków międzynarodowych, w tym do Europy, Chin oraz na Bliski Wschód. Firma była wielokrotnie krytykowana za produkcję mięsa na wylesionych terenach amazońskiego lasu deszczowego.
Wyniki śledztwa zbiegły się w czasie z zatwierdzeniem przez Parlament Europejski rozporządzenia, nakazującego firmom zagwarantowanie, że sprzedawane na terenie Unii Europejskiej produkty nie powstały w efekcie wylesiania.
Według autorów raportu, sprzedawane do Wielkiej Brytanii kurczaki były karmione soją i kukurydzą, wyhodowanymi na ziemi, pod którą wycięto drzewa w Amazonii. Jak donosi The Guardian, jedna z upraw soi w brazylijskim stanie Mato Grosso, zaopatrująca JBS, wykarczowała nielegalnie ponad 200 tys. akrów ziemi amazońskiego lasu deszczowego. Część kurczaków, karmionych paszą pochodzącą z terenów wylesionych, trafiła do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem firmy Seara, powiązanej z JBS. Każdego dnia Seara produkuje w Brazylii ponad 5 mln kurczaków na 9000 ferm drobiu.