Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego może stanowić podwaliny pod system ekologicznego znakowania produktów spożywczych.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadził analizę ponad 57 tysięcy produktów spożywczych, pod kątem ich wpływu na środowisko, w tym emisji gazów cieplarnianych oraz ilości wody wykorzystanej do ich produkcji. Wyniki badania, opublikowanego na łamach czasopisma Proceedings of National Academy of Sciences wskazują, że zdecydowanie najbardziej szkodliwa dla środowiska jest produkcja mięsa oraz nabiału.
W badaniu porównano wpływ produktów mięsnych oraz ich roślinnych zamienników. Jak się okazuje, wegańskie odpowiedniki mięsa wywierają na środowisko wpływ pięciokrotnie mniejszy niż produkty odzwierzęce. Najmniejszy wpływ na środowisko miały produkty na bazie owoców, warzyw, cukru oraz mąki, takie jak zupy, sałatki, chleb czy płatki śniadaniowe.
Czytaj więcej
Jak wynika z najnowszego badania, 19 proc. emisji związanych z żywnością pochodzi z transportu, co jest liczbą siedmiokrotnie wyższą niż poprzednie szacunki.
Naukowcy odkryli, że niektóre produkty tego samego typu, np. herbatniki czy sosy pesto, znacząco się różniły wpływem na środowisko. Nie są to jednak informacje ujawniane obecnie przez producentów, co oznacza, że konsumenci nie są w stanie właściwie ocenić szkodliwości środowiskowej danego produktu.