Tureckie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa dokonało nowelizacji Kodeksu Żywnościowego, w którym umieszczono zapis, mówiący o tym, że „produkty przypominające ser, nie mogą być wytwarzane przy użyciu oleju roślinnego lub innych składników żywności”. Zgodnie z nowym prawem zakazana jest produkcja oraz sprzedaż roślinnych zamienników sera. Według ministerstwa, konsumentów w błąd wprowadzają nie tylko roślinne alternatywy, których nazwa zawiera „ser”, ale również sposób w jaki są pakowane. Sankcjami mogą zostać objęte również produkty pochodzenia roślinnego, które zostaną uznane za podobne do sera, nawet jeśli ich nazwa nie sugeruje podobieństwa.
Przeciwko zmianom protestuje Tureckie Stowarzyszenie Wegan (Vegan Derneği Türkiye), którego przedstawiciele podkreślają, że choć zakazy oficjalnie uzasadniono troską o konsumentów, to w rzeczywistości są wymierzone w ich prawa, blokują im bowiem dostęp do produktów roślinnych.
Czytaj więcej
Francja stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który uległ presji mięsnego lobby i zakazał stosowania terminów kojarzonych z produktami pochodzenia zwierzęcego.
Tureckie Stowarzyszenie Wegan twierdzi, że decyzja godzi również w prawa producentów roślinnych zamienników sera, którzy za swoją działalność są obecnie karani wysokimi grzywnami. W związku z tym stowarzyszenie złożyło przeciwko ministerstwu pozew, którym zamierza położyć kres cenzurze wegańskiego sera w kraju.
„Stowarzyszenie podjęło kroki prawne jako ostatni krok, ponieważ pomimo [naszych] wcześniejszych wezwań i spotkań, ministerstwo [Rolnictwa i Leśnictwa] nie podjęło żadnych konstruktywnych działań w celu zmiany przepisów i doprowadziło do pojawienia się nowych naruszeń zarówno po stronie producentów, jak i konsumentów ” – oświadczyli przedstawiciele organizacji w oficjalnym stanowisku.