Astronauci będą hodować mięso komórkowe w kosmosie

Mięso ma powstać z komórek bydlęcych w wyjątkowych warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Publikacja: 18.04.2022 13:29

Astronauci będą hodować mięso komórkowe w kosmosie

Foto: Adobe Stock

W ramach projektu, będącego częścią Axiom Mission 1, trzech astronautów-amatorów spędzi osiem dni na pokładzie obserwatorium orbitalnego. Kanadyjski inwestor i filantrop Mark Pathy, amerykański przedsiębiorca Larry Connor oraz były pilot izraelskich sił powietrznych Eytan Stibbe zapłacili po 55 milionów dolarów za możliwość uczestnictwa w wyjątkowej misji NASA jako pierwsi turyści w kosmosie.

Czytaj więcej

Stek z tygrysa wyhodowany w laboratorium trafi na brytyjskie stoły

Jednym z eksperymentów naukowych, które przeprowadzą początkujący astronauci, będzie wyhodowanie mięsa z laboratorium na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rozwój komórek bydlęcych będzie się odbywać w oparciu o technologię stosowaną przez izraelską firmę Aleph Farms, startup zajmujący się produkcją mięsa komórkowego. Kluczowy inwestor firmy oraz członek jej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju, aktor Leonardo di Caprio podkreśla, że „niezwykła platforma technologiczna Aleph w połączeniu z ich integracyjnym podejściem do wprowadzania systemowych zmiany w naszych systemach żywnościowych, czynią z nich lidera w tej dziedzinie”.

Jak ujawnia dr Zvika Tamari, szefowa badań kosmicznych w Aleph Farms, komórki bydlęce zostaną umieszczone w bioreaktorach w celu namnażania i różnicowania masy komórkowej.

„To następnie zamienia je w różne typy komórek obecnych w steku, czyli głównie komórki mięśniowe, tłuszczowe oraz kolagenowe, które są bardzo elastyczne. Następnie wykorzystujemy wyhodowane komórki i przekształcamy je w tkankę przypominającą zwykły stek. I to właśnie zamierzamy robić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej” – wyjaśniła Tamari w wywiadzie dla Daily Mail.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsze podejście izraelskiego startupu do produkcji mięsa komórkowego w kosmosie. W 2019 roku, kilka miesięcy po wyprodukowaniu biodrukowanego steku z antrykotu 3D, Aleph Farm w ciągu dwóch tygodni wyhodował go na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, oddalonej o 399 km od wszelkich zasobów naturalnych.

Firma deklaruje, że oprócz rozwijania przystępnego cenowo asortymentu mięs komórkowych na Ziemi, planuje również ich produkcję dla astronautów. Jak podkreśla, to kluczowe dla redukcji emisji gazów cieplarnianych. Według danych Aleph Farms mięso uprawne ma potencjał zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 92 proc., użytkowania gruntów o 95 proc. oraz zużycia wody o 78 proc. w porównaniu z konwencjonalną, przemysłową hodowlą zwierząt.

Na talerzu
Nowe dane na temat marnowania żywności na świecie. Kto wyrzuca najwięcej?
Na talerzu
Dieta planetarna może opóźnić zmiany klimatyczne o 15 lat. Na czym polega?
Na talerzu
Jakie potrawy najczęściej wyrzucamy w święta? Na czele ulubiony polski przysmak
Na talerzu
ONZ ignoruje konieczność ograniczenia spożycia mięsa. Eksperci: „Zdumiewające”
Na talerzu
Eksperci z Harvardu: produkcję mięsa trzeba ograniczyć dla dobra klimatu