Przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja wzywa Komisję Europejską oraz państwa członkowskie do wdrożenia szeregu zmian w celu skuteczniejszej walki z rosnącą liczbą zachorowań na nowotwory. Oprócz zachęty do spożywania zdrowszej diety roślinnej oraz ograniczenia nadmiernej konsumpcji mięsa i żywności przetworzonej, rezolucja wzywa również do zwiększenia inwestycji w metody badań biomedycznych w których nie wykorzystuje się zwierząt, celem zastąpienia przestarzałych metod w badaniach nad rakiem.
Czytaj więcej
Norwescy naukowcy doszli do wniosku, że ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych może skutkować wydłużeniem życia o co najmniej kilka lat.
W 2020 roku Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej uznało, że badania rakotwórczości, zwłaszcza z wykorzystaniem gryzoni, nie są wystarczające do oceny zagrożenia dla ludzkiego zdrowia. Tymczasem m.in. przedkliniczne badania nad rakiem piersi, opierają się z reguły na modelach zwierzęcych, głównie gryzoni.
Jednym z najczęstszych i najbardziej śmiertelnych nowotworów występujących w Europie jest rak jelita grubego. Jak odkryli naukowcy, zdrowa dieta bogata w błonnik oraz rośliny strączkowe oraz uboga w białko i tłuszcze zwierzęce, może chronić przed zachorowaniem. Odkryto również, że dieta wegańska obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za rozwój raka o 13 proc. u kobiet i 9 proc. u mężczyzn.
Véronique Trillet-Lenoir ze Specjalnej Komisji ds. Walki z Rakiem (BECA) nazwała nową strategię „historyczną, zarówno pod względem jej ambicji, celów, jak i zasobów, które zapewnimy. „Wreszcie będziemy mogli wspólnie skutecznie walczyć z nierównościami zdrowotnymi utrzymującymi się w Unii Europejskiej i odpowiadać na potrzeby milionów Europejczyków dotkniętych tą chorobą” – stwierdziła Trillet-Lenoir.