Boom na roślinne zamienniki produktów odzwierzęcych trwa, a naukowcy prześcigają się w pracy nad innowacyjnymi pomysłami, mającymi ograniczyć przemysłową hodowlę zwierząt i ograniczyć jej negatywny wpływ na środowisko.
Fińscy naukowcy postanowili opracować zrównoważoną i wegańską wersję produktu, mogącego zastąpić kurze jaja w przemyśle spożywczym. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Helsińskiego we współpracy z VTT Technical Research Center of Finland. Uzyskane białko jaja zostało stworzona z Trichoderma reesei, gatunku grzyba wykorzystywanego między innymi do produkcji odzieży z jeansu z efektem spranego materiału.
Czytaj więcej
Ministrowie rolnictwa Francji i Austrii podpisali deklarację w celu wzmocnienia produkcji białek roślinnych i oczekują reakcji Komisji Europejskiej.
Według naukowców, etyczna i nowatorska Tr-OVA ma szansę na to, by zastąpić białko jaja w przemyśle spożywczym. Wykorzystanie Tr-OVY eliminuje również ryzyko zakażenia salmonellą oraz ekspozycji na antybiotyki, co wiąże się z konsumpcją jaj kurzych.
Naukowcy zidentyfikowali kod genetyczny albuminy jaja kurzego, która stanowi około 54 proc. wszystkich białek wchodzących w skład białka jaja kurzego. Odpowiedni gen został następnie wprowadzony przez nowoczesne narzędzia biotechnologiczne do grzyba, który w wyniku tego procesu był w stanie wydzielać to samo białko, które produkują kurczęta. Białko albuminy jaja kurzego oddzielono następnie od komórek, zagęszczono i osuszono w celu wytworzenia produktu końcowego.