Nowa polityka miasta obejmuje również rezygnację z jednorazowych sztućców oraz serwowanie kawy z mlekiem owsianym zamiast krowiego. Sama zaś kawa, podobnie jak inne produkty spożywcze, ma pochodzić od dostawców sprawiedliwego handlu. Helsinki w 2013 roku ogłosiły się „miastem sprawiedliwego handlu” i od tej pory w swoich przetargach stosuje kryteria z nim związane.
Czytaj więcej
Szkodliwy wpływ produkcji mięsa i nabiału na środowisko jest znany od dawna. Według różnych źródeł, hodowla zwierząt jest odpowiedzialna za 14,5 do 18 proc. gazów cieplarnianych.
Celem zmian ma być zmniejszanie śladu węglowego stolicy Finlandii. Lokalne władze zadeklarowały chęć „zmniejszenia wpływu żywności na klimat oraz ilości zasobów naturalnych wykorzystywanych przez miasto”.
Liisa Kivela, dyrektor ds. komunikacji w Helsinkach oświadczyła, że zmiana, która wejdzie w życie w styczniu, nie obejmie stołówek szkolnych i pracowniczych prowadzonych przez miasto liczące około 650 tys. mieszkańców. Dopuszczalne będą również odstępstwa od nowych reguł w przypadku niektórych „wizyt na wysokim szczeblu lub podobnych wydarzeń”. Zagranicznym dygnitarzom często serwuje się mięso z hodowanych w kraju reniferów, jako tradycyjny, lokalny przysmak.
„Jeśli powiemy, że król Szwecji przyjedzie z wizytą, możemy podać lokalnie upolowaną zwierzynę” – oświadczył burmistrz Helsinek Juhana Vartiainen.