Rząd Danii ogłosił, że przeznaczy 1,25 miliarda koron duńskich (168 milionów euro) na żywność pochodzenia roślinnego. Jest to część bezprecedensowego porozumienia klimatycznego skoncentrowanego na redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie stanowi to największą inwestycję w badania i rozwój żywności roślinnej w historii Unii Europejskiej. Porozumienie dotyczące promocji roślin i „zielonej konwersji” duńskiego rolnictwa zostało zaaprobowane przez wszystkie partie w parlamencie.
Czytaj więcej
Według raportu Fairr Initiative, aż 28 proc. dużych producentów żywności przyjęło już formalne ce...
Dania planuje do 2030 roku obniżyć emisje gazów cieplarnianych o ponad połowę w stosunku do poziomów z lat 90. W tym celu konieczne jest uczynienie rolnictwa bardziej przyjaznym dla klimatu, a jak wynika z najnowszych badań, hodowla zwierząt odpowiada za 21 proc. globalnych emisji tych gazów. Promocja żywności roślinnej stanowi więc właściwy krok, aby zadbać zarówno o klimat, jak i o rolników.
Rząd Danii zadeklarował, że rolnicy otrzymają właściwe wsparcie dzięki inicjatywom, które w tym celu powstaną.
„Wsparcie dla rolnictwa musi być aktywnie wykorzystywane jako narzędzie zachęcające rolników do przestawienia się na bardziej zrównoważoną produkcję, a tym samym do wspierania ekologicznej transformacji w branży” – napisano w porozumieniu.