Szczyt G7 w Hiroszimie. Co ustalono w sprawie paliw kopalnych

Mimo licznych apeli aktywistów i organizacji klimatycznych, przywódcy krajów G7 nie zadeklarowali daty odejścia od paliw kopalnych. Uznali za to skroplony gaz ziemny (LNG) jako „tymczasową” odpowiedź na kryzys energetyczny.

Publikacja: 22.05.2023 12:57

Szczyt G7 w Hiroszimie. Co ustalono w sprawie paliw kopalnych

Foto: AFP

Spotkanie przywódców siedmiu najbogatszych gospodarek świata w Hiroszimie zakończyło się bez wiążących ustaleń w zakresie odejścia od paliw kopalnych. W komunikacie wydanym po spotkaniu przywódcy krajów G7 potwierdzili zobowiązanie do dekarbonizacji energetyki „całkowicie lub w przeważającej części” do 2035 roku. Uzgodnili również „przyspieszenie” odchodzenia od energetyki węglowej, jednak bez konkretnej daty. Kraje G7 powtórzyły też swoje zobowiązanie do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku i wezwały największe gospodarki do przedstawienia szczegółowych planów działania prowadzących do osiągnięcia tego celu. W komunikacie zadeklarowano też, że podczas szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju nastąpi pierwsza globalna ocena sytuacji, w ramach której zostanie przeprowadzona analiza ścieżek krajowych działań klimatycznych do 2030 roku.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Liderzy
Blok BRICS dzieli się na dwa obozy. Trzy państwa założycielskie na czele
Liderzy
Ameryka rezygnuje z walki z globalnym ociepleniem? Jest decyzja Donalda Trumpa
Liderzy
Szczyt klimatyczny w Baku może być przełomowy. Bilion dolarów na stole
Liderzy
Sukces Donalda Trumpa zagrozi celom klimatycznym? Eksperci biją na alarm
Liderzy
Polacy oczekują od rządu walki z kryzysem klimatycznym. Nowy sondaż