Dwudniowa konferencja klimatyczna w Berlinie, zwana Petersberg Climate Dialogue, to spotkanie organizowane raz w roku od 13 lat. Ministrowie dyskutowali na temat redukcji emisji oraz adaptacji do klimatu, kładąc szczególny nacisk na sposób zabezpieczenia finansowania ryzyka klimatycznego oraz reagowanie na wywołane zmianami klimatu szkody i straty.

Stanowcze stanowisko zajął na spotkaniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który przypomniał, że coraz więcej osób cierpi w wyniku ekstremalnych zdarzeń pogodowych, wywołanych kryzysem klimatycznym.

„Połowa ludzkości znajduje się w strefie zagrożenia, z powodu powodzi, susz, ekstremalnych burz i pożarów. Żaden naród nie jest odporny. Jednak nadal karmimy nasze uzależnienie od paliw kopalnych. Mamy wybór. Zbiorowe działanie lub zbiorowe samobójstwo. Decyzja jest w naszych rękach” – oświadczył Guterres.

Czytaj więcej

Paliwa kopalne blokują drogę do ludzkiego dobrobytu

Szef ONZ zwrócił również uwagę na konieczność nawiązania bliższej współpracy pomiędzy państwami.

„Najbardziej martwi mnie to, że w obliczu globalnego kryzysu nie udaje nam się współpracować jako wielostronna wspólnota. Narody nadal prowadzą grę w obwinianie, zamiast brać odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość. Nie możemy kontynuować w ten sposób” – powiedział Guterres.

Ostre słowa krytyki skierował w stronę „wielostronnych banków rozwoju”, takich jak Bank Światowy, które są finansowane przez podatników z krajów bardziej zamożnych, aby wspierać biedniejsze kraje. Zdaniem Guterresa nie wywiązują się ze swoich zadań i należy poddać je reformie.

„Jako udziałowcy wielostronnych banków rozwoju, kraje rozwinięte muszą zażądać natychmiastowej realizacji inwestycji i pomocy potrzebnej do rozwoju energii odnawialnej i budowania odporności na zmianę klimatu w krajach rozwijających się. Domagać się, aby te banki były dostosowane do potrzeb. Domagać się zmiany swoich wytartych ram i polityk, aby podejmować większe ryzyko… Pokażmy krajom rozwijającym się, że mogą polegać na swoich partnerach” – zaapelował sekretarz generalny ONZ.

Nawiązał również do deklaracji przekazywania przez kraje rozwinięte 100 mld dolarów pomocy klimatycznej dla krajów rozwijających się, która miała zostać zrealizowana do 2020 roku.

„Przestańcie obiecywać 100 mld dolarów rocznie, zadeklarujcie jasny termin i konkretne rezultaty” – wezwał ministrów szef ONZ.