Międzynarodowa Koalicja TAPP (True Animal Protein Price) zwróciła się do eurodeputowanych o to, by głosując nad zerową stawką VAT na podstawowe produkty spożywcze, mieli na uwadze ich wpływ na środowisko. To szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że do kategorii podstawowych produktów zalicza się również mięso i nabiał, których produkcja jest dla klimatu wyjątkowo szkodliwa. Jak wynika z badań, produkcja mięsa odpowiada za niemal 60 proc. gazów cieplarnianych pochodzących z produkcji żywności, a hodowla zwierząt generuje 14,5 proc. ich globalnych emisji.
Przedstawiciele TAPP w swoim liście zwracają się do europarlamentarzystów w sprawie dwóch podstawowych postulatów dotyczących stawek podatkowych w państwach członkowskich UE: obniżenia stawki VAT do 0 proc. na produkty o niskim śladzie węglowym oraz oznakowanych certyfikatami organicznej produkcji oraz ograniczenia zerowej stawki do produktów żywnościowych przyjaznych dla środowiska i produkowanych w sposób zrównoważony.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy w chińskim pięcioletnim planie rolnym wspomniano o mięsie z laboratorium. Urzędnicy uważają, że jego produkcja leży w interesie narodu.
Jak przypominają autorzy listu, 19 października 2021 roku Parlament Europejski przyjął poprawkę nr 27 do strategii „Od pola do stołu” dotyczącą cen żywności, ze szczególnym uwzględnieniem art. 101 tej poprawki. Ten zaś stanowi, że instytucje unijne powinny wspierać państwa członkowskie w różnicowaniu stawek podatku VAT w zależności od śladu środowiskowego i klimatycznego danych produktów.
Przedstawiciele Koalicji TAPP przekonują, że państwa członkowskie powinny zwrócić uwagę na prawdziwą, tj. uwzględniającą koszty klimatyczne i środowiskowe, cenę produktów spożywczych. W interesie członków Unii Europejskiej jest utrzymanie niskich stawek VAT na produkty zdrowe i korzystne dla środowiska, jak warzywa i owoce oraz wyższych na produkty odzwierzęce oraz żywność wysoko przetworzoną. Ma to zachęcać konsumentów do lepszych i bardziej zrównoważonych wyborów żywieniowych.