Była szefowa Greenpeace w niemieckim rządzie. Szereg kontrowersji

Jennifer Morgan, była dyrektor wykonawcza Greenpeace International, obejmie nowe stanowisko wraz z początkiem marca.

Publikacja: 10.02.2022 15:42

Była szefowa Greenpeace w niemieckim rządzie. Szereg kontrowersji

Foto: Bloomberg

Powołanie przez niemiecki rząd nowej wysłanniczki ds. klimatu na arenie międzynarodowej, wzbudziło szereg kontrowersji. To rzadkość w ministerstwach federalnych, aby zatrudniać obcokrajowców na tak wysokich stanowiskach. Tymczasem Jennifer Morgan urodziła się w Stanach Zjednoczonych i choć mieszka w Niemczech od 2003 roku, nie posiada jeszcze obywatelstwa tego kraju. Złożyła już jednak wniosek i po jego otrzymaniu zostanie podsekretarzem stanu.

Jej ścieżka kariery również nie jest typowa w przypadku tego stanowiska. Jennifer Morgan przez lata zajmowała się aktywizmem klimatycznym, zajmując kierownicze stanowiska w takich organizacjach jak World Resources Institute, WWF, Climate Action Network czy E3G. Niestandardowy przebieg kariery nie jest jednak nowością w niemieckim rządzie – obecny kanclerz Olaf Scholz, będąc ministrem finansów w rządzie Angeli Merkel, zatrudnił bankiera inwestycyjnego jako sekretarza stanu.

Czytaj więcej

Niemcy raczej nie osiągną celów redukcji CO2 w 2022 roku

Morgan będzie podlegać pod minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock, byłą współprzewodniczącą Partii Zieloni, która ogłosiła jej nominację. Nowy rząd, który objął władzę w grudniu, zadecydował o przeniesieniu międzynarodowej polityki klimatycznej do resortu spraw zagranicznych. Wcześniej podlegała pod ministerstwo środowiska. Na czele krajowej polityki klimatycznej stanie zaś nowe ministerstwo gospodarki i klimatu. Jak twierdzi minister Annalena Baerbock, „nie można zajmować się problemem kryzysu klimatycznego na poziomie krajowym”

Z pewnością dużym atutem Jennifer Morgan jest spore doświadczenie w dziedzinie negocjacji związanych z klimatem. Według minister Annaleny Baerbock, Morgan to „twarz niemieckiej międzynarodowej polityki klimatycznej”. Baerbock podkreśla, że również w niemieckiej polityce zagranicznej problematyka kryzysu klimatycznego znajduje się „tam, gdzie należy: na pierwszym miejscu”.

Objęcie przez Jennifer Morgan nowego stanowiska, oburzyło niektórych konserwatywnych posłów. Thorsten Frei oświadczył w wywiadzie dla tabloidu Bild, że zatrudnienie aktywistki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jest porównywalne do zatrudniania przez ministerstwo gospodarki lobbysty węglowego.

Tymczasem podjęcie przez Jennifer Morgan pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych sprawiłoby, że Niemcy dołączyłyby do niewielkiej grupy krajów z wyznaczonymi wysłannikami do zajmowania się międzynarodową dyplomacją dotyczącą zmian klimatycznych.

Liderzy
Szczyt G7 w Hiroszimie. Co ustalono w sprawie paliw kopalnych
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Liderzy
Rząd Hiszpanii chce zakazać pracy na powietrzu
Liderzy
Kraje G7 chcą odejść od paliw kopalnych, ale nie wiedzą kiedy
Liderzy
PiS uległ naciskom myśliwych kosztem bezpieczeństwa
Liderzy
Na COP28 nie będzie wolno krytykować rządu, islamu ani firm naftowych
Liderzy
Niemcy chcą podjąć dialog z Rosją. "Zmiany klimatu nie patrzą na demokrację"