Aktualizacja: 08.11.2024 23:15 Publikacja: 10.02.2022 15:42
Foto: Bloomberg
Powołanie przez niemiecki rząd nowej wysłanniczki ds. klimatu na arenie międzynarodowej, wzbudziło szereg kontrowersji. To rzadkość w ministerstwach federalnych, aby zatrudniać obcokrajowców na tak wysokich stanowiskach. Tymczasem Jennifer Morgan urodziła się w Stanach Zjednoczonych i choć mieszka w Niemczech od 2003 roku, nie posiada jeszcze obywatelstwa tego kraju. Złożyła już jednak wniosek i po jego otrzymaniu zostanie podsekretarzem stanu.
Jej ścieżka kariery również nie jest typowa w przypadku tego stanowiska. Jennifer Morgan przez lata zajmowała się aktywizmem klimatycznym, zajmując kierownicze stanowiska w takich organizacjach jak World Resources Institute, WWF, Climate Action Network czy E3G. Niestandardowy przebieg kariery nie jest jednak nowością w niemieckim rządzie – obecny kanclerz Olaf Scholz, będąc ministrem finansów w rządzie Angeli Merkel, zatrudnił bankiera inwestycyjnego jako sekretarza stanu.
Najnowszy sondaż Opinia24 dla More In Common Polska wykazał, że aż 68 proc. Polaków oczekuje, iż rząd Donalda Tuska wykaże się większym zaangażowaniem w kwestii przeciwdziałania zmianom klimatu i zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, zagrażających mieszkańcom kraju.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Zwycięstwo brytyjskiej Partii Pracy daje nadzieję na powrót polityki klimatycznej tego kraju na właściwe tory, zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach porozumienia paryskiego.
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azerbejdżan i Brazylia chcą razem walczyć o utrzymanie celu klimatycznego jakim jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie na poziome 1,5 stopnia Celsjusza.
W komitecie organizacyjnym tegorocznego szczytu klimatycznego, który odbędzie się w Azerbejdżanie, nie znalazła się ani jedna kobieta. To decyzja prezydenta kraju, który powołał 28-osobowy komitet.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Tegorocznej Konferencji Stron ONZ COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu, będzie przewodniczyć Muchtar Babajew, szef resortu ekologii i zasobów naturalnych Azerbejdżanu, wieloletni dyrektor w państwowym gigancie paliwowym. Czy listopadowy szczyt ma szansę przebić sukces ubiegłorocznej konferencji COP28 w Dubaju?
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Aktywiści Greenpeace – organizacji pozarządowej, działającej na rzecz ochrony środowiska – złożyli skargę do Komisji Europejskiej na naruszenie unijnego prawa w zakresie ochrony polskich rzek. Jak czytamy, chodzi przede wszystkim o działania polskich władz, które – zdaniem działaczy – doprowadziły do katastrofy w Odrze w 2022 roku.
Nowy raport Greenpeace ujawnia, że choć właściciele prywatnych samolotów często tłumaczą, że są im one niezbędne do pracy, najczęściej korzystają z nich w zupełnie innych celach, a liczba tego typu lotów gwałtownie wzrasta w okresie letnim.
Koncern Shell pozywa Greenpeace o odszkodowanie za wejście działaczy na pokład statku wydobywczego w tym roku. Żądanie ma opiewać na 2,1 mln dolarów.
W Parlamencie Europejskim trwa batalia o ogromny projekt Nature Restoration Law, który jest jedną z najważniejszych od lat inicjatyw na rzecz ochrony przyrody w Unii Europejskiej i klimatu.
Organizacja złożyła w kwietniu zażalenie na pozwolenie na rozbudowę kopalni Bílina i protestuje przeciwko planom przedłużenia jej funkcjonowania do 2035 roku i wzywa koncern energetyczny ČEZ do wycofania się z planu przedłużenia wydobycia tam węgla.
Francuska firma TotalEnergies pozwała Greenpeace oraz firmę konsultingową Factor-X, twierdząc, że raport zawiera „fałszywe i wprowadzające w błąd informacje”. Aktywiści uważają, że to próba ich uciszenia.
Aktywiści Greenpeace zablokowali dzisiaj zrzut wysoce zasolonych ścieków z kopalni węgla kamiennego Halemba, które trafiają do Odry.
Spółki górnicze potwierdziły ustalenia Greenpeace, że to one zrzucają do Odry i Wisły mocno zasolone ścieki, ale „robią to zgodnie z prawem”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas