Rosja zawetowała pierwszą w swoim rodzaju rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ uznającą kryzys klimatyczny za zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Decyzja Rosji udaremniła wieloletnie wysiłki ONZ w kwestii postawienia kryzysu klimatycznego bliżej centrum procesu decyzyjnego w Radzie Bezpieczeństwa.
Projekt rezolucji autorstwa Irlandii i Nigru, wzywał do „włączania, przynajmniej czasami, informacji o skutkach zmian klimatycznych dla bezpieczeństwa” w strategiach Rady dotyczących zarządzania konfliktami oraz w operacjach pokojowych i misjach politycznych.
Czytaj więcej
W 2022 r. po raz pierwszy w Rosji rozpocznie się handel uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Rosja jest jednym z trzech największych ich emiterów na świecie. Natomiast według Władimira Putina, Rosja należy do liderów zielonej energetyki. Kto ma rację?
Silniejsze sztormy, podnoszenie się poziomu mórz, częstsze powodzie i susze oraz inne skutki ocieplenia mogą zaognić napięcia społeczne i konflikty, potencjalnie „stanowiąc kluczowe zagrożenie dla globalnego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności”, głosi projekt rezolucji.
Rada od czasu do czasu dyskutowała o skutkach zmian klimatu dla bezpieczeństwa od 2007 roku, a szersze Zgromadzenie Ogólne wyraziło „głębokie zaniepokojenie” tą kwestią w 2009 roku. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres również podkreślał wagę wpływu zmian klimatu, które „kreują konflikty i pogłębiają niestabilność”.