Lasy Państwowe zapowiedziały opryski. Chcą pozbyć się szkodników

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach poinformowała, że w maju na terenie lasów województwa opolskiego prowadzone będą opryski przeciwko chrabąszczom i larwom osnui gwiaździstej.

Publikacja: 09.05.2023 12:23

Lasy Państwowe zapowiedziały opryski. Chcą pozbyć się szkodników

Foto: AdobeStock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach podjęła decyzję o pozbyciu się żyjących w lasach szkodników – chrabąszczy, larw osnui gwiaździstej i gąsienic kuprówki rudnicy. Na terenie województwa opolskiego przeprowadzone zostaną więc opryski lasów. Przy pomocy aparatury lotniczej na drzewa zrzucone zostaną minimalne dawki środków aktywnych.

Opryski przeciwko chrabąszczom zostaną przeprowadzone w nadleśnictwach Brzeg, Namysłów, Rudziniec, Strzelce Opolskie i Opole. Jeśli chodzi zaś o larwy osnui gwiaździstej, oprysk prowadzony będzie w nadleśnictwie Zawadzkie, a gąsienic kuprówki rudnicy w nadleśnictwach Lubliniec i Olesno.

Czytaj więcej

Na to idą miliardy z wycinki polskich lasów

Jak wskazują eksperci cytowani przez Portal Samorządowy, „zabiegi ograniczania liczebności chrabąszczy i gąsienic kuprówki rudnicy prowadzone będą w pierwszej i drugiej dekadzie maja, natomiast zabiegi ograniczające nadmierną liczebność larw osnui gwiaździstej realizowane będą od końca pierwszej dekady maja”. 

Mieszkańcy miejscowości, które położone są w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminie oraz sposobie wykonania zabiegu, a także o okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych. 

Dla bezpieczeństwa powierzchnie przewidziane do oprysku oznaczone zostaną także tablicami ostrzegawczymi. 

Lasy
Rekordowe przychody Lasów Państwowych. Co się stało z pieniędzmi?
Lasy
Coraz mniej wycinek na potrzeby plantacji oleju palmowego w Indonezji
Lasy
"Lasy to nie skarbonka dla polityków". Przyrodnicy w Sejmie chcą zmian
Lasy
Lasy Amazonii za nowego prezydenta Brazylii mają się lepiej
Lasy
Pożary w Australii mogły wpłynąć na pogodę na całym świecie
Lasy
Kolejna kompromitacja Lasów Państwowych. Zwiną asfalt w Puszczy Białowieskiej?