Aktualizacja: 05.11.2024 00:47 Publikacja: 22.03.2023 10:46
Zdaniem badanych Lasy Państwowe powinny chronić przyrodę
Foto: shutterstock
Naukowcy od lat alarmują, że w ramach walki z ocieplającym się klimatem konieczne jest objęcie lepszą opieką lasów i ekosystemów leśnych. Jedną z ich najważniejszych funkcji jest redukcja emisji dwutlenku węgla, jednak wiele badań wykazało, że rola lasów w łagodzeniu skutków zmian klimatu oraz adaptacji do nich jest nieoceniona. Ich kondycja jest kluczowa w kontekście przyszłości Ziemi oraz tego, który ze scenariuszy kryzysu klimatycznego zostanie zrealizowany.
Choć podczas szczytu klimatycznego COP26, który odbył się trzy lata temu w szkockim Glasgow, ponad 100 krajów zobowiązało się do podjęcia wysiłków w celu wyeliminowania deforestacji, najnowsze dane wskazują, że wylesianie na świecie w 2023 roku wzrosło. To bardzo niepokojące – alarmują eksperci.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
– Zależy nam na tym, aby na drodze do osiągnięcia tych 20 proc. lasów chronionych przed wycinką, uwzględnić interesy wszystkich stron, stąd pomysł stworzenia Narady o Lasach i zespołów, w ramach których wszyscy mogą wspólnie zasiąść do stołu i porozmawiać – mówi Mikołaj Dorożała, Wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Konserwator Przyrody.
Według danych agencji badań kosmicznych INPE, w pierwszym kwartale 2024 roku poziom wycinki lasów w Amazonii w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej spadł aż o 40 procent.
Większość grzybiarzy jest zdania, że najlepszym momentem na zbiory grzybów jest połowa lata bądź jesień, ale w tym roku sezon zaczął się zaskakująco szybko.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Coraz częstsze kradzieże drewna z lasu mogą mieć fatalne skutki dla Francji – ostrzegają eksperci. Szacuje się, że w ostatnim czasie nielegalnie wycięto tak dużą liczbę drzew, że pozyskane z nich drewno kosztować mogło setki tysięcy euro. Władze starają się namierzyć złodziei i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej.
Rozporządzenie w sprawie towarów i produktów wolnych od deforestacji weszło w życie w czerwcu 2023 r. Jego celem jest zminimalizowanie wpływu UE na globalną degradację lasów.
Metr sześcienny (kubik) drewna kominkowego sezonowanego lub suszonego komorowo w składach drewna i opału kosztuje od ok. 500 do nawet 1000 zł. To cena za najtwardsze gatunki liściaste takie jak grab, dąb czy buk. Podobnej jakości drewno, ale wymagające sezonowania i obróbki, pochodzące bezpośrednio z Lasów Państwowych, to dziś koszt ok. 240 zł. Kupując drewno opałowe warto jednak pamiętać, że sama znajomość stawek rynkowych nie wystarczy. Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Lasy Państwowe ogłosiły nowe zasady sprzedaży drewna. Będą obowiązywały w 2025 i 2026 roku. Ich celem jest ograniczenie wywozu nieprzetworzonego drewna poza Polskę i kraje UE. Służyć ma temu wyższy udział kryteriów pozacenowych w ocenie ofert zakupu, premiowanie lokalnych firm, a także wprowadzenie mechanizmów ograniczających opłacalność eksportu drewna nieprzetworzonego.
Sezon grzybobrania w pełni. Choć szukanie grzybów to jedna z ulubionych aktywności Polaków, nie wszyscy wiedzą, że istnieją pewne ograniczenia. W niektórych miejscach zbieranie jest zabronione, a osobom, które złamią zakaz grozi mandat.
Dotychczas organizacje ekologiczne często nawet nie wiedziały, że wkrótce wykarczowany zostanie jakiś obszar.
Wchodząc do lasu, trzeba będzie zachować ostrożność i uważać na pozostawiony samochód. Leśnicy mieliby już nie odpowiadać za szkody spowodowane np. upadkiem gałęzi.
Prokuratura nie widzi już interesu społecznego w ściganiu Janiny Ochojskiej za pomówienie leśników, że mogli zakopywać w lasach zmarłych migrantów.
Większa ochrona lasów, ograniczanie spalania drewna energetycznego do absolutnego minimum, milionowe kary za nieplanowe wycinki, a także prace nad ograniczeniem eksportu drewna do Chin – to najnowsze zapowiedzi resortu klimatu i środowiska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas