Partnerzy

SMR-y a bezpieczeństwo energetyczne Polski w dobie transformacji

Bezpieczeństwo energetyczne jest fundamentem bezpieczeństwa państwa. W rankingu państw bezpiecznych energetycznie wg Instytutu Jagiellońskiego (2023), Polska zajmuje 33. miejsce na 45 rozwiniętych państw i z tendencją spadkową.

SMR – czyli jak mały jest mały reaktor?

Określnie SMR (ang. Small Modular Reactors), czyli po polsku małe modułowe reaktory, to pojęcie bardzo, bardzo szerokie.

Małe reaktory jądrowe w Polsce. Podpisano porozumienie

Respect Energy i EDF podpisały umowę o współpracy dotyczącej wyłącznego wspólnego rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR.

Litwini dołożą do elektrowni atomowej w Polsce?

Dziś rozmawiamy o przyszłych inwestycjach Orlenu na Litwie. Skoro tak jest, to – jak rozumiem – kwestia potencjalnej sprzedaży Możejek nie jest już brana pod uwagę – mówi minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičinas.

Rosja zbuduje własną elektrownię atomową w Turcji

Elektrownia jądrowa, którą Rosjanie zbudują w Turcji, będzie należała do…Rosji. To pierwszy taki projekt na świecie.

Atomowe kukułcze jajo: siłownia za własne środki będzie droga

Finansujące projekt budowy elektrowni jądrowej spółki na długie lata stracą zdolność płacenia dywidendy – twierdzą analitycy. Wskazują też na zagrożenie dla bilansów.

Nowy rząd Angeli Merkel może zwalczać polską elektrownię atomową

Umowa koalicyj na nowego rządu wielkiej koalicji CDU/CSU i SPD może się okazać problematyczna dla polskiego projektu budowy elektrowni nuklearnej.

Saudyjczycy pójdą w atom

Arabia Saudyjska zamierza w najbliższych 20 latach zbudować 16 reaktorów atomowych. Koszt tych inwestycji, to 80 mld dolarów.

Energetyka: Nadchodzi czas przełomowych decyzji

Priorytetem rządu będzie atom, ale uwagę branży przykują raczej aukcje rynku mocy.

Bułgaria wraca do budowy drugiej siłowni atomowej

Po ponad 5 latach Bułgaria wraca do budowy drugiej elektrowni atomowej. Na początku grudnia siłownię uznano za obiekt o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Zapisano to w zaktualizowanym wariancie rządowej strategii bezpieczeństwa narodowego.

Rosatom dostarczy Uzbekistanowi paliwo jądrowe

Rosyjska spółka paliwowa TVEL AO oraz Instytut Fizyki Jądrowej przy Akademii Nauk Uzbekistanu podpisały kontrakt na dostawy paliwa jądrowego dla reaktora badawczego BBP-CM.

Egipt zatwierdził atomowe kontrakty z Rosją

Kair parafował cztery kontrakty z Moskwą na budowę pierwszej w kraju elektrowni atomowej.

Atom: najpierw będzie krótka lista dwóch potencjalnych dostawców

Do końca tego roku rząd planuje zatwierdzić uaktualniony Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Na początku 2018 r. rozpoczną się konkursy na wybór dostawcy technologii.

Fińska elektrownia atomowa Olkiluoto 3 ma 10 lat opóźnienia

Nowa fińska elektrownia atomowa rozpocznie działalność z 10-letnim poślizgiem.

Elektrownia atomowa na Białorusi straszy Europę

Białoruś przekaże Komisji Europejskiej raport dotyczący stress testów elektrowni w Ostrowcu. Pomimo tego, sąsiadująca Litwa obawia się elektrowni i nazywa ją rosyjskim projektem geopolitycznym.

Japonia rozważa sprzedanie Polsce nowoczesnych reaktorów atomowych

Rząd Japonii rozważa eksport reaktorów jądrowych nowej generacji. Polska ma być jednym z pierwszych klientów.

Irma uderza w elektrownie jądrowe

Dwie amerykańskie siłownie atomowe, które znalazły się na drodze huraganu Irma, wstrzymały pracę. Bez prądu jest 9 milionów ludzi.

Krzysztof Tchórzewski: na budowę 3 bloków jądrowych trzeba ok. 75 mld zł do ok. 2040

Na budowę w Polsce trzech bloków jądrowych potrzeba ok. 75 mld zł do ok. 2040 r. - powiedział PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jego zdaniem Polskę stać na to, żeby taką budowę zrealizować.