W Polsce jak na Syberii. Na Suwalszczyźnie odkryto wyjątkowe zjawisko

Choć wieczną zmarzlinę zaobserwować można przede wszystkim na lodowatych terenach Kanady, Alaski czy Rosji, to okazuje się, że zjawisko to występuje także w Polsce. Na Suwalszczyźnie odkryli je naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Publikacja: 12.04.2024 04:40

Wieczna zmarzlina na Alasce.

Wieczna zmarzlina na Alasce.

Foto: Brandt Meixell, USGS, CC0, Wikimedia Commons

Wieczna zmarzlina – nazywana także czasem wieczną marzłocią – to zjawisko trwałego – minimum przez dwa kolejne lata – utrzymywania się części skorupy ziemskiej w temperaturze poniżej punktu zamarzania wody niezależnie od pory roku. Obejmuje ona większość terytorium Alaski i północnej Kanady oraz Syberii. W Europie – oprócz północnych obszarów Rosji – zmarzlina występuje punktowo w Górach Skandynawskich, na Grenlandii oraz w Alpach. Okazuje się jednak, że odkryto ją również w Polsce – geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego odnaleźli ją na Suwalszczyźnie. 

Pozostało 84% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Klimat
Zagospodarowanie resztek pożniwnych kukurydzy
Klimat
Potrzeba nowego rynku opakowań
Klimat
Stres sprawia, że pszczoły stają się pesymistkami. Nowe ustalenia badaczy
Klimat
Wodór potrzebuje jasnej wizji rozwoju
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Klimat
Odpady z perspektywy branży komunalnej