200-letni buk z Dolnego Śląska Europejskim Drzewem Roku 2024

200-letni buk z Wojsławic na Dolnym Śląsku wygrał tegoroczną edycję konkursu Europejskie Drzewo Roku. Zwycięzca wyłoniony został spośród 15 innych drzew, które wygrały wcześniej w plebiscytach krajowych.

Publikacja: 21.03.2024 11:23

Buk z Wojsławic zdobył 39158 głosów.

Buk z Wojsławic zdobył 39158 głosów.

Foto: TomMax, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Tegorocznym reprezentantem z Polski w popularnym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku, był około dwustuletni buk pospolity Serce Ogrodu, rosnący w arboretum w Wojsławicach w gminie Niemcza na Dolnym Śląsku.

Zaledwie na tydzień przed końcem głosowania, rosnące w Polsce drzewo prowadziło w plebiscycie. Przewidywania się sprawdziły – buk z Dolnego Śląska zgarnął główną nagrodę.

Czytaj więcej

Europejskie Drzewo Roku 2024: 200-letni buk z Dolnego Śląska walczy o zwycięstwo

Europejskie Drzewo Roku 2024: wygrana 200-letniego Serca Ogrodu z Dolnego Śląska

W środę Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się uroczysta ceremonia rozdania statuetek Europejskiego Drzewa Roku 2024. Spośród 15 drzew, rosnących w różnych zakątkach Europy, wyłoniono zwycięzców. Polski buk, nazywany Sercem Ogrodu, w internetowym konkursie otrzymał aż 39158 głosów – oznacza to tyle, że został tegorocznym zwycięzcą popularnego konkursu.

Dwustuletni buk pospolity Serce Ogrodu, rosnący w arboretum w Wojsławicach w gminie Niemcza na Dolnym Śląsku, posadzony został prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku – wówczas właścicielem parku był ród von Pritwitz.

„Historia drzewa jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało arboretum, a niewielki park zyskał sławę” – mówił w rozmowie z portalem dzieje.pl Jacek Bożek, prezes stowarzyszenia Klub Gaja, który koordynuje konkurs w Polsce, jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu.

Monumentalny buk pospolity pochodzący z Polski jest już czwartym, rosnącym z naszym kraju drzewem, które zwyciężyło w konkursie. W 2017 roku wyróżniony został dąb Józef z Wiśniowej. Dwa lata temu plebiscyt wygrało zaś rosnące na skraju Puszczy Białowieskiej 400-letnie drzewo z Polski – dąb Dunin. Zdobył on niemal 180 tysięcy głosów. W 2023 roku, głosami internautów (45 718) pierwsze miejsce zajął natomiast dąb Fabrykant, który rośnie w parku im. ks. bp. Klepacza, na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku 2024: Laureaci tegorocznej edycji 

Kontrkandydatami reprezentanta Polski w konkursie były między innymi: jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech czy ukraiński dąb Milenijny, będący najstarszym drzewem na Ziemi Lwowskiej. Na liście nominowanych znaleźć można było jednak też drzewa z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch.

W tegorocznym zestawieniu na drugim miejscu znalazł się francuski buk z Bayeux, natomiast na trzecim – włoskie drzewo oliwne z Luras.

„Bez pomocy wielu instytucji i osób z całej Europy nie byłoby możliwości, aby po raz trzeci polskie drzewo zdobyło prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku. (...) Jest to niesamowite, że tak wielu ludzi, bez wsparcia finansowego instytucji do tego powołanych, pracuje, wspierając lokalne działania miłośników drzew. To niesie nadzieję na przyszłość” - podkreślił cytowany przez TVN24 Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Czytaj więcej

Europejski Drzewo Roku. Polski dąb zwycięzcą.

Na czym polega konkurs Europejskie Drzewo Roku?

Celem zapoczątkowanego w 2011 roku konkursu o nazwie Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, będące ważnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym, które należy cenić i chronić. O wyborze nominowanych drzew decydują nie tyle rozmiary czy wiek rośliny, lecz historia oraz ich związki z lokalnymi społecznościami.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Konkurs organizowany jest jest przez Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w stolicy Belgii. W Polsce konkurs organizuje zaś powstały na przełomie lat 80. i 90 Klub Gaja, angażujący się między innymi w obronę przyrody i praw zwierząt.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku 2024 – podium 

  1. Serce Ogrodu z Arboretum w Wojsławicach (buk, 200 lat) – 39 158 głosów
  2. Płaczący Buk z Bayeux (Francja, 160 lat) – 24 807 głosów
  3. Oliwne Drzewo Tysiąca Lat z Luras (Sardynia, Włochy, 3000-4000 lat) – 13 933 głosów
Klimat
Zaskakujące odkrycie na „podniebnych wyspach” Afryki. Setki nowych gatunków
Klimat
W Polsce jak na Syberii. Na Suwalszczyźnie odkryto wyjątkowe zjawisko
Klimat
Leśnicy rozdadzą milion darmowych sadzonek. Gdzie można je odebrać?
Klimat
Pożar Połoniny Caryńskiej. Znane są już straty. „Wypalone są dwa miejsca”
Klimat
Miliarder kupił tysiące hektarów lasów. Powstaje europejskie Yellowstone