Aktualizacja: 03.12.2024 10:07 Publikacja: 28.11.2022 19:35
Foto: AdobeStock
Z danych przedstawionych przez unijny serwis Copernicus wynika, że temperatury odnotowane w tym roku od czerwca do sierpnia były średnio o 0,4 st. Celsjusza wyższe niż w ubiegłym roku. Za wyjątkowo upalny należy uznać sierpień, którego średnie temperatury przekraczały poziomy z 2018 roku aż o 0,8 st. W największym stopniu upały dotknęły wschodnią część Europy, choć i w południowo-zachodnich częściach kontynentu słupki rtęci również pokazywały temperatury przekraczające średnią. Europejski rekord padł w portugalskim mieście Pinhão, gdzie 14 lipca zarejestrowano 47 st. Cel. W lipcu odnotowano również najwyższe w historii temperatury w Wielkiej Brytanii, gdzie po raz pierwszy termometry pokazały 40,3 st. Cel.
Eksperci szacują, że każdego roku nasz apetyt na zakupy podczas Black Friday rośnie – podobnie jak góry śmieci na wysypiskach, gdzie może trafić nawet 80 procent produktów zakupionych okazyjnie przed świętami.
Polacy mają świadomość zmian klimatu, ale nie chcą rezygnować ze stylu życia, który przyczynia się do wzrostu ilości emisji oraz odpadów – wskazuje nowy raport „Ziemianie Atakują!” przygotowany przez Agencję Lata Dwudzieste i Kantar Polska.
Dania uzgodniła sposób wdrożenia podatku od emisji rolniczych. Stała się w ten sposób pierwszym krajem nie tylko w Europie, ale i na świecie, który zatwierdził wprowadzenie tego rodzaju opłat.
Delegacja nieuznawanego na arenie międzynarodowej rządu talibów uczestniczą w charakterze obserwatora w rozmowach na szczycie klimatycznym COP29 w Baku, po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2021 roku. Afganistan znajduje się w czołówce krajów najbardziej dotkniętych konsekwencjami pogłębiającego się kryzysu klimatycznego na świecie.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zgodnie z zaktualizowanym krajowym planem klimatycznym, Zjednoczone Emiraty Arabskie planują obniżyć emisje do 2035 roku o 47 proc. w stosunku do poziomów z roku 2019. Przedstawiciele organizacji klimatycznych podkreślają, że kraj wciąż mocno inwestuje w projekty kopalne, a w swoim planie pomija emisje pochodzące z eksportu.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Ważna informacja dla fanów serialowych emocji: jest już znany harmonogram oraz lista seriali wyświetlanych podczas BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024. Rusza także sprzedaż karnetów i biletów na stronie festiwalu – warto nie zwlekać do ostatniej chwili, by nie przegapić najgorętszych premier i pokazów.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
Czy istnieje związek między nagrodą Zielone Orły „Rzeczpospolitej” a listopadowym zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA? Tak i to nawet znacznie większy niż mogłoby się wydawać.
Władze Wiednia zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie ma dla miasta turystyka, dlatego bardzo liczą się ze zdaniem specjalistów pracujących w miejskiej organizacji turystycznej - mówił dyrektor ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu Włodzimierz Szeląg podczas zorganizowanej przez naszą redakcję konferencji Spotkanie Liderów Turystyki, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Krakowie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że od początku wojny ukraińska armia straciła „znacznie mniej” niż 80 tysięcy żołnierzy.
W listopadzie rosyjska armia, która ma obecnie inicjatywę strategiczną na niemal wszystkich odcinkach frontu na Ukrainie, zajęła terytorium o powierzchni 725 kilometrów kwadratowych.
Co zrobić, jeśli brakuje mieszkań dla mieszkańców, bo zajmują je turyści? Władze Paryża mają pomysł - jeszcze bardziej ograniczyć użyczanie lokali przyjezdnym na krótki najem.
3 grudnia w Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie zostanie wręczona Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas