Już 127 tys. zł udało się zebrać Stowarzyszeniu „Polski Recykling” w ramach akcji pomocy dla Ukrainy prowadzonej wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. Akcja trwa nadal, a recyklerzy nie ustają w niesieniu pomocy – zorganizowali m.in. liczącą kilkaset miejsc bazę noclegową dla uchodźców wojennych.

- Każdy człowiek, każda firma, mała czy duża, powinna nieść wsparcie i nadzieję naszym sąsiadom z Ukrainy. Polskie przedsiębiorstwa recyklingowe nie pozostały obojętne na krzywdę Ukraińców. Już dwa dni po wybuchu wojny Stowarzyszenie "Polski Recykling" zorganizowało zbiórkę we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Nasi członkowie czynnie włączyli się również w lokalną pomoc. Recyklerzy w całej Polsce zorganizowali kilkaset miejsc noclegowych dla uchodźców wojennych – mówi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia "Polski Recykling".

Jak przyznaje, wyzwania w obliczu dramatu naszych ukraińskich sąsiadów są ogromne. - To wszystko wciąż niewiele w stosunku do potrzeb, ale jest to realna pomoc, którą niesiemy. Dziękuję za solidarność całej branży, za pomoc w dołożeniu cegiełki przy organizacji pomocy i niezbędnego wsparcia dla ofiar tej wojny – dodaje prezes SPR.

Zebrane środki zostaną przekazane m.in. na zaopatrzenie konwojów humanitarnych z pomocą, która za pośrednictwem PAH trafia do Kijowa, Lwowa, Zaporoża i obwodu donieckiego. Polska Akcja Humanitarna dostarcza tam przede wszystkim żywność i środki higieniczne. PAH prowadzi ponadto punkty pomocy na przejściach w Zosinie, Hrebennem i Dorohusku, a także wspiera punkty recepcyjne oraz lokalne samorządy m.in. w Dorohusku, Chełmie, Lubyczy Królewskiej, Tomaszowie Lubelskim oraz Ustrzykach Dolnych, a po stronie ukraińskiej – wspiera uchodźców zmierzających na przejścia graniczne i działa w bezpośrednich okolicach Dołhobyczowa, Hrebennego oraz Budomierza.

Założone w 2015 r. Stowarzyszenie „Polski Recykling” zrzesza kilkadziesiąt firm zajmujących się recyklingiem odpadów, reprezentując interes branży recyklingu przed organami państwowymi, instytucjami oraz organizacjami krajowymi i zagranicznymi.