Największa indyjska firma naftowa Indian Oil Corporation zdecydowała się na zakup od Rosji 3 mln baryłek ropy naftowej w cenach konkurencyjnych do obowiązujących obecnie stawek międzynarodowych. Rosyjska ropa jest obecnie oferowana w cenie o około 20 proc. poniżej cen referencyjnych, a koszty ubezpieczenia i wysyłki ponosi sprzedawca.

Czytaj więcej

Shell kupił rosyjską ropę, tłumacząc to troską o konsumentów

W sytuacji, gdy Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy stanowczo oponują przeciwko importowi rosyjskich paliw kopalnych, decyzja Indii wydaje się być mocno ryzykowna i zagrażać stosunkom z Waszyngtonem. Indie nie zdecydowały się również na przyjęcie rezolucji ONZ potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę, choć zwróciły się do Moskwy z apelem o pokój.

Indie są trzecim co do wielkości globalnym nabywcą ropy naftowej, importując 85 proc. swojego zapotrzebowania na ropę, a decyzję o transakcji z Rosją tłumaczą względami finansowymi. Kraj pozyskuje jedynie ok. 2 proc. całkowitego importu ropy z Rosji w ramach strategii dywersyfikacji dostaw ropy naftowej z krajów spoza OPEC.

Indyjski minister ropy Hardeep Singh Puri zadeklarował, że decyzja Indii dotycząca rosyjskiej oferty zostanie podjęta w oparciu o takie aspekty, jak ubezpieczenie i fracht wymagany do przetransportowania paliwa od nietradycyjnego dostawcy.

„Pozwólcie mi jeszcze raz powtórzyć, że w sytuacji takiej jak ta, charakteryzująca się pandemią w ostatnich dwóch latach, a w ostatnich tygodniach wojną czy też akcją militarną między Rosją a Ukrainą, rząd zbada wszystkie dostępne opcje” – powiedział minister, dodając, że prowadzi rozmowy z przedstawicielami rosyjskiego rządu.

„Obecnie trwają dyskusje. Istnieje kilka kwestii, które należy zbadać, np. ilość ropy dostępnej w Rosji lub na nowych rynkach lub u nowych dostawców, którzy mogą wejść na rynek. Są też kwestie związane z ubezpieczeniem, frachtem i wieloma innymi kwestiami, w tym ustaleniami dotyczącymi płatności” – stwierdził.

Jak podkreśla Suresh Garimella, starszy pracownik naukowy w Towarzystwo Badań Społeczno-Ekonomicznych, „jeśli Rosja oferuje ropę po niższej cenie, a handel odbywa się między rupią a rublem, to patrząc na interes narodowy i pomijając aspekt geopolityczny, Indie zdecydowanie powinny kupić ropę po obniżonej cenie”.