Spowolnienie gospodarki, mniejsza produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu oraz rozwój odnawialnych źródeł energii w Niemczech doprowadziły do zaskakująco dużej redukcji emisji dwutlenku węgla. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez berliński zespół doradców Agora Energiewende, niemiecka gospodarka odnotowała w ubiegłym roku znaczący spadek emisji dwutlenku węgla. Kraj wygenerował o 11 proc. mniej emisji niż w roku poprzednim. Rządowy cel klimatyczny na rok 2023 zakładał redukcję emisji do 722 mln ton CO2, tymczasem krajowe emisje wyniosły 673 mln ton, co stanowi najniższy poziom od połowy ubiegłego wieku. To o 46 proc. mniej niż emisje z roku 1990.
Emisje w Niemczech najniższe od 70 lat
Eksperci oceniają, że niższe emisje są w głównej mierze efektem ograniczenia produkcji energii z węgla przy jednoczesnym wzroście energii odnawialnej, stanowiącej obecnie ponad 50 proc. całkowitego zużycia energii w Niemczech. Częściowo wynikają również z ograniczenia produkcji w energochłonnych gałęziach przemysłu w wyniku gwałtownego wzrostu cen gazu po przejściu z dostaw gazu rurociągami z Rosji na rzecz importu skroplonego gazu ziemnego.
Czytaj więcej
Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii ustalili, że tworzywa sztuczne, z których wykonane są przedmioty codziennego użytku, zawierają szereg substancji szkodliwych dla organizmów morskich.
Autorzy analizy podkreślają jednak, że utrzymanie tendencji spadkowej jest możliwe jedynie przy wdrożeniu odpowiednich zmian w krajowej polityce klimatycznej. Ostrzegają też, że poprawa sytuacji gospodarczej może doprowadzić do ponownego wzrostu emisji. Zdaniem think tanku jedynie 15 proc. redukcji emisji z 2023 roku można uznać za „trwałe ograniczenie”.
Jak wynika z analizy, zarówno sektor transportu, jak i budownictwo przekroczyły budżet emisji na 2023 roku, przez co kraj raczej nie zrealizuje unijnych celów w zakresie emisji na rok 2024 wynikających z „rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego”. Najprawdopodobniej kraj będzie zmuszony kupić prawa do emisji od innych państw członkowskich.