Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, w latach 2016-2021 każdy 1 dolar wartości rynkowej kryptowaluty generował średnio 35 centów w globalnych szkodach klimatycznych. To więcej niż wołowina, która generowała 33 centy, ale nieco mniej niż benzyna, generująca 41 centów. Oszacowano, że szkody klimatyczne spowodowane przez Bitcoina były o 8,75 razy większe niż w przypadku złota.
Autorzy badania oszacowali całkowite zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin oraz generowane w rezultacie emisje dwutlenku węgla, a następnie przeliczyli je na szkody w dolarach. Przy społecznym koszcie węgla wynoszącym 100 dolarów za tonę, naukowcy ustalili, że każda wydobyta moneta kryptowaluty generowała szkody klimatyczne w wysokości średnio 3088 dolarów, co oznacza, że szkody klimatyczne przekraczały niekiedy cenę wydobytych monet. Całkowite szkody klimatyczne wyrządzone w efekcie wydobycia Bitcoinów w latach 2016-2021 wyniosły 12 miliardów dolarów, czyli mniej więcej 35 proc. jego wartości rynkowej.
Wydobywanie kryptowalut pochłania ogromne ilości energii, gdyż proces wymaga wykorzystania wyspecjalizowanych komputerów. Zdecydowana większość energii elektrycznej, wykorzystywanej do wydobycia Bitcoinów, pochodzi ze spalania paliw kopalnych.
Czytaj więcej
Pojedyncza transakcja bitcoina generuje emisje CO2 równe emisjom przeciętnej rodziny przez trzy tygodnie - wynika z analizy De Nederlandsche Bank.
W badaniu zaobserwowano niepokojącą tendencję wzrostową w kwestii ilości emisji generowanych przy wydobyciu kryptowaluty. W porównaniu ze stawkami z 2016 roku, pięć lat później wydobyty Bitcoin wyemitował do atmosfery 126 razy więcej ekwiwalentu CO2, co oznacza wzrost z 0,9 tony CO2e na monetę do 113 ton.