Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 09.07.2025 17:27 Publikacja: 05.10.2022 13:11
Foto: Adobe Stock
Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, w latach 2016-2021 każdy 1 dolar wartości rynkowej kryptowaluty generował średnio 35 centów w globalnych szkodach klimatycznych. To więcej niż wołowina, która generowała 33 centy, ale nieco mniej niż benzyna, generująca 41 centów. Oszacowano, że szkody klimatyczne spowodowane przez Bitcoina były o 8,75 razy większe niż w przypadku złota.
Autorzy badania oszacowali całkowite zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin oraz generowane w rezultacie emisje dwutlenku węgla, a następnie przeliczyli je na szkody w dolarach. Przy społecznym koszcie węgla wynoszącym 100 dolarów za tonę, naukowcy ustalili, że każda wydobyta moneta kryptowaluty generowała szkody klimatyczne w wysokości średnio 3088 dolarów, co oznacza, że szkody klimatyczne przekraczały niekiedy cenę wydobytych monet. Całkowite szkody klimatyczne wyrządzone w efekcie wydobycia Bitcoinów w latach 2016-2021 wyniosły 12 miliardów dolarów, czyli mniej więcej 35 proc. jego wartości rynkowej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
36 największych gigantów paliwowych na świecie – w tym Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil, Shell oraz liczne p...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Nowe dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że za zdecydowaną większość emisji gazów ci...
Emisje z turystyki powinny spadać, tymczasem – cały czas rosną. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie „Na...
Kontynuacja obecnej polityki doprowadzi do katastrofy klimatycznej – przekonują autorzy nowego raportu Programu...
W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas