Bitcoin szkodliwy niczym produkcja wołowiny i spalanie paliw kopalnych

Naukowcy z University of New Mexico w Albuquerque ustalili, że w miarę upływu czasu, ślad środowiskowy Bitcoina staje się coraz bardziej szkodliwy dla klimatu.

Publikacja: 05.10.2022 13:11

Bitcoin szkodliwy niczym produkcja wołowiny i spalanie paliw kopalnych

Foto: Adobe Stock

Według badania opublikowanego na łamach Scientific Reports, w latach 2016-2021 każdy 1 dolar wartości rynkowej kryptowaluty generował średnio 35 centów w globalnych szkodach klimatycznych. To więcej niż wołowina, która generowała 33 centy, ale nieco mniej niż benzyna, generująca 41 centów. Oszacowano, że szkody klimatyczne spowodowane przez Bitcoina były o 8,75 razy większe niż w przypadku złota.

Autorzy badania oszacowali całkowite zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin oraz generowane w rezultacie emisje dwutlenku węgla, a następnie przeliczyli je na szkody w dolarach. Przy społecznym koszcie węgla wynoszącym 100 dolarów za tonę, naukowcy ustalili, że każda wydobyta moneta kryptowaluty generowała szkody klimatyczne w wysokości średnio 3088 dolarów, co oznacza, że szkody klimatyczne przekraczały niekiedy cenę wydobytych monet. Całkowite szkody klimatyczne wyrządzone w efekcie wydobycia Bitcoinów w latach 2016-2021 wyniosły 12 miliardów dolarów, czyli mniej więcej 35 proc. jego wartości rynkowej.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Emisje
Nowy raport ONZ na temat redukcji emisji. Kto ma najwięcej do zrobienia?
Emisje
UE zmniejsza emisje gazów cieplarnianych. „Największy spadek od dekad”
Emisje
„Zagrożenie dla ludzi i Ziemi”. Raport o wpływie miliarderów na środowisko
Emisje
Rosja i Bliski Wschód: Eksperci o zagrożeniach dla redukcji emisji na świecie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Emisje
Wolniej latające samoloty sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Nowy raport