Organizatorzy MŚ 2022 mocno rozminęli się z prawdą o CO2

Według raportu Carbon Market Watch, organizatorzy Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze mocno rozminęli się z prawdą w kwestii neutralności emisyjnej wydarzenia.

Publikacja: 07.06.2022 12:51

Organizatorzy MŚ 2022 mocno rozminęli się z prawdą o CO2

Foto: Bloomberg

Jak wynika z raportu Carbon Market Watch, tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej nie będą, wbrew zapewnieniom organizatorów, pierwszym takim wydarzeniem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Autorzy analizy podkreślają, że organizatorzy mistrzostw pomijają w swoich obliczeniach niektóre emisje gazów cieplarnianych i polegają na kredytach kupowanych w celu ich zrównoważenia. Tymczasem ich jakość i integralność jest "wątpliwa”, a jak dotąd przyznano jedynie 130 tys. kredytów z obiecanych 1,8 miliona.

Czytaj więcej

Katar chce zmniejszyć emisje o 25 proc. do 2030 roku

„Wspaniale byłoby zobaczyć, jak wpływ Mistrzostw Świata FIFA na klimat jest drastycznie zredukowany. Ale wysuwane twierdzenie o neutralności węglowej jest po prostu niewiarygodne. Pomimo braku przejrzystości, dowody sugerują, że emisje z tego Pucharu Świata będą znacznie wyższe niż oczekiwali organizatorzy, a kredyty węglowe zakupione w celu zrównoważenia tych emisji prawdopodobnie nie będą miały wystarczająco pozytywnego wpływu na klimat” – uważa Gilles Dufrasne z Carbon Market Watch, autor raportu.

Jak wynika z raportu Carbon Market Watch, Mistrzostwa Świata w Katarze mają wyemitować 3,6 mln ton dwutlenku węgla, co przewyższa ilość emisji wygenerowanych przez Mistrzostwa Świata z 2018 roku w Rosji o 1,5 mln ton. Jest to też więcej niż roczne emisje Islandii. Jednak zdaniem autorów raportu, są one nawet ośmiokrotnie zaniżone, z uwagi na rozłożenie emisji pochodzących z budowy stadionów na cały okres ich eksploatacji, zamiast przypisania ich wydarzeniu.

Analiza poddaje również w wątpliwość szereg inicjatyw takich, jak farma trawiasta, zbudowana na pustyni, aby produkować murawę na stadiony. Jak podkreślają autorzy raportu, wyliczenia organizatorów wydarzenia to „kreatywna księgowość” i „wprowadzanie w błąd”.

W odpowiedzi organizatorzy mistrzostw nazwali wnioski płynące z raportu „spekulacją i niedokładnością”.

„Metodyka zastosowana do obliczenia zobowiązania neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla jest zgodna z najlepszą praktyką i została zaprojektowana tak, aby opierać się na rzeczywistych danych dotyczących aktywności po zakończeniu Mistrzostw Świata FIFA” – oświadczył rzecznik organizatorów mistrzostw, Naczelnego Komitetu ds. Dostaw i Dziedzictwa.

Czytaj więcej

Mundial 2022: Katar walczy o klimat czy zielony wizerunek?
Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”