Aktualizacja: 23.03.2025 05:32 Publikacja: 26.04.2022 16:37
Foto: Bloomberg
Proponowana stawka 1125 koron (151,21 euro, 164,21 dolarów) od emisji tony odpowiednika dwutlenku węgla pozwoliłaby zmniejszyć emisję takich gazów o 3,7 mln ton rocznie do 2030 r. Podatek przewidujący unijną cenę 750 koron/t emisji tych gazów w 2030 r. zostanie wprowadzony w przemyśle ciężkim i energetyce - podał rząd w Kopenhadze. Dla mniejszych firm, nie objętych unijnym systemem handlu emisjami spalin ETS rządowa propozycja zakłada stawkę 750 koron za tonę. Rząd zaproponuje obniżoną stawkę podatku dla sektora cementowego, w tym dla największego w kraju truciciela, cementowni Aalborg Portland oraz dla producentów wełny mineralnej.
36 największych gigantów paliwowych na świecie – w tym Saudi Aramco, Coal India, ExxonMobil, Shell oraz liczne przedsiębiorstwa chińskie – wyprodukowały w 2023 roku węgiel, ropę i gaz, które odpowiadają za ponad 20 miliardów ton emisji CO2 – wskazuje raport Carbon Majors.
Nowe dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny potwierdzają, że za zdecydowaną większość emisji gazów cieplarnianych w Polsce odpowiada spalanie paliw kopalnych (niemal 80 proc.).
Emisje z turystyki powinny spadać, tymczasem – cały czas rosną. Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Communications” wzywają do natychmiastowych działań w zakresie dekarbonizacji turystyki, ostrzegając, że bierność doprowadzi do podwojenia emisji z tego sektora w ciągu kolejnych 20 lat.
Kontynuacja obecnej polityki doprowadzi do katastrofy klimatycznej – przekonują autorzy nowego raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i wzywają najbogatsze kraje świata: musicie wziąć na siebie ciężar redukcji emisji.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W 2023 roku emisje gazów cieplarnianych spadły o ponad 8 proc. – wskazuje nowy raport Komisji Europejskiej dotyczący działań na rzecz klimatu. Wspólnota jest na dobrej drodze do realizacji swojego zobowiązania – ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 roku – oceniono.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pomimo wyjątkowo napiętych w ostatnim czasie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Danią, gabinet Donalda Trumpa zwrócił się do duńskiego rządu z prośbą o pomoc. USA zmagają się z poważnym deficytem jaj w związku z ptasią grypą – i szukają nowych dostawców w Europie.
Prezydent Donald Trump wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone zaanektują Grenlandię.
Wybory do parlamentu Grenlandii wygrała opozycyjna partia Demokraatit, która opowiada się za wolnym dochodzeniem do niepodległości wyspy cieszącej się obecnie autonomią w ramach królestwa Danii.
We wtorek na Grenlandii rozpoczęły się wybory parlamentarne. Głosowanie przykuwa międzynarodową uwagę z powodu wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który deklarował chęć przejęcia kontroli nad wyspą.
Po tym jak Donald Trump po raz kolejny wyraził zainteresowanie włączeniem Grenlandii do Stanów Zjednoczonych, głos w tej sprawie zabrał premier Grenlandii (wyspa posiada autonomię w ramach Królestwa Danii) Mute Egede.
PostNord Denmark, duński operator pocztowy, wraz z końcem 2025 roku skończy z dostarczaniem listów, ze względu na 90 procentowy spadek liczby wysyłanych listów od początku ubiegłego stulecia.
Szef MSZ Danii Lars Løkke Rasmussen na konferencji prasowej w Helsinkach skomentował słowa Donalda Trumpa o Grenlandii, które padły w czasie orędzia prezydenta USA.
Grupa duńskich aktywistów z organizacji Denmarkification odpowiada na roszczenia Donalda Trumpa wobec Grenlandii. Zapowiedzieli kupno Kalifornii i głębokie zmiany w tym stanie. Cena wywoławcza, jaką oferują USA, to bilion dolarów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas