Według białej księgi, opublikowanej wspólnie przez firmę badawczą International Data Corporation (IDC) i chińską firmę technologiczną, sztuczna inteligencja może wesprzeć Chiny w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Ocenia się, że do 2060 roku redukcje emisji mogą wynieść co najmniej 70 proc., czyli ponad 35 miliardów ton.

Czytaj więcej

Chiny. Definitywna zmiana podejścia do energetyki węglowej

Biała księga stanowi pierwszym raport badawczy, koncentrujący się na wpływie sztucznej inteligencji na cele osiągnięcia szczytu emisji oraz neutralności węglowej w Chinach.

Szacuje się, że w 2020 roku emisje dwutlenku węgla w przemyśle transportowym w Chinach wyniosły ok. 1,04 miliarda ton, czyli 9 proc. emisji krajowych. Sztuczna inteligencja mogłaby zostać wykorzystana do przetwarzania danych o ruchu w celu poprawy wydajności na skrzyżowaniach. Dzięki temu, w przypadku miasta o populacji większej niż 10 milionów, możliwe byłoby obniżenie emisji CO2 o 41,6 tys. ton.

Dokument szacuje również, że technologia przetwarzania w chmurze pomogła światu zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o tyle, o ile w 2020 roku wygeneruje ich 26 milionów samochodów.

Chiny, które do 2030 roku mają osiągnąć szczyt emisji, a do 2060 roku neutralność węglową, obecnie są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych. Szacuje się, że odpowiadają za 28 proc. globalnych emisji.

Kraj ma ambicje bycia zarówno pionierem w dziedzinie technologii niskoemisyjnej. Mimo wyzwań gospodarczych, Chiny w ciągu ostatnich lat wprowadziły szereg regulacji mających przyspieszyć redukcję dwutlenku węgla. Rozwiązania uwzględniają jednak głównie integrację przemysłu węglowego oraz technologii.

Czytaj więcej

Kryzys klimatyczny w rękach Chin. Ich emisje wciąż rosną

W kraju widać jednak coraz większe zmiany na korzyść rozwiązań bardziej ekologicznych. Chiny stanowią obecnie największy na świecie rynek pojazdów elektrycznych. Jak informuje firma badawcza Canalys, w pierwszej połowie 2021 roku w Chinach sprzedano około 1,1 miliona pojazdów elektrycznych. To niemal tyle, ile w kraju sprzedano przez cały ubiegły rok.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Według planu rozwoju gospodarczego i społecznego Chin na lata 2021-2025, rząd ma wspierać przemysł w odchodzeniu od paliw kopalnych. Wydaje się jednak, że Chiny znacznie bardziej pochłania praca nad nowoczesnymi technologiami.