Katar chce zmniejszyć emisje o 25 proc. do 2030 roku

Jeden z największych zanieczyszczających na świecie ogłosił Narodową Strategię na rzecz Środowiska i Zmian Klimatu.

Publikacja: 30.10.2021 14:55

Doha, stolica Kataru

Doha, stolica Kataru

Foto: 123RF

Cele strategii, przygotowywanej od lutego, obejmują poprawę zdrowia i witalności środowiska, wzrost dobrostanu ludności Kataru oraz zapewnienie odporności gospodarki. Plan przygotowywało ponad 20 jednostek rządowych z różnych ministerstw, departamentów i firm oraz ponad 50 międzynarodowych ekspertów ze specjalistów z całego świata.

W tym celu Katar planuje m.in. ograniczyć emisje gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczenia powietrza. Państwo zamierza zredukować emisje gazów cieplarnianych o 25 proc. do 2030 roku. Strategia zakłada również zmniejszenie „intensywności węglowej” instalacji skroplonego gazu ziemnego o 25 proc. również do końca dekady.

Katar zobowiązał się także do poprawy jakości powietrza w otoczeniu i w pomieszczeniach zgodnie z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. W tym celu ma zamontować ponad 30 stacji monitorowania jakości powietrza wyposażonych w nowoczesne technologie.

Od niedawna działa tam również ministerstwo środowiska i zmian klimatycznych, którego powstanie ogłosił emir, powołując jako ministra Faleha bin Nassera al-Thaniego.

Reakcja Kataru jest istotna, choć wydaje się, że jego cele klimatyczne nie są proporcjonalne do wysokości emisji. Jak podaje portal Statista, Katar jest najbardziej zanieczyszczającym krajem pod względem emisji CO2. Szacuje się, że emisje na mieszkańca wynoszą rocznie 37,05 tony. Jest również największym producentem gazu płynnego.

Temperatura w Katarze, będącym jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, wzrosła o ponad 2°C w stosunku do czasów przedindustrialnych. W trakcie fali upałów w lipcu 2010 roku temperatura osiągnęła rekordowy poziom 50,4°C. Katar uznaje się za jeden z najszybciej ocieplających się krajów na świecie.

Mimo, że kraj cierpi z powodu globalnego ocieplenia, do którego w znacznym stopniu się przyczynia, jego problemy są również doraźnie łatwe do rozwiązania. Katar, będący jednym z najbogatszych krajów na świecie, instaluje klimatyzację nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale również na otwartej powierzchni. Klimatyzowane będą również stadiony na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku, których będzie gospodarzem.

Emisje
Szansa na dodatkowe uprawienia do emisji CO2. Ciepłownie muszą spełnić warunek
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Emisje
Ekologiczny „wielki brat” już na orbicie. Ma badać poziom emisji metanu
Emisje
„Czysta energia” pomaga w redukcji emisji CO2. Eksperci ujawnili dane
Emisje
Chiny wierzą w „czarne złoto”. Małe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emisje
Apel aktywistów w sprawie samochodów elektrycznych. „Dzieci bardziej zagrożone”