Materiał partnera: BOŚ Bank
Inwestycje proekologiczne w budownictwie stają się koniecznością, ale często barierą w ich realizacji są koszty, a także trudność z doborem najlepszych przyjaznych środowisku rozwiązań. Bank Ochrony Środowiska oferuje pomoc w zakresie finansowania ekologicznych przedsięwzięć, a także doradztwo doświadczonych ekologów na każdym etapie realizacji zielonych projektów.
Zielona transformacja to ważny proces, od którego będzie zależeć jakość naszego życia i przyszłych pokoleń. Spowolnienie zmian klimatycznych poprzez radykalne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, wzrost efektywności energetycznej i ochrona środowiska wymagają zmian, zwłaszcza w budownictwie.
Komisja Europejska wyliczyła, że wszystkie budynki od etapu powstawania, przez użytkowanie, renowacje, aż po burzenie odpowiadają za 40 proc. zużycia energii i emisji 36 proc. gazów cieplarnianych w całej UE. Niespełna 1/3 tych emisji pochodzi z procesów produkcji i transportu materiałów budowlanych, budowy i rozbiórki, a pozostałe 2/3 są generowane podczas eksploatacji budynków. Dlatego w ramach walki ze skutkami zmian klimatu i na drodze do bezemisyjności należy ten sektor zrównoważyć, i to nie w ramach nowych inwestycji, ale również modernizując już istniejące obiekty.
Ekologia, ekonomia i aspekt społeczny
Główne założenie zielonej transformacji w budownictwie dotyczy trzech obszarów: ekologii, czyli bezpośredniego oddziaływania na środowisko, ekonomii – w rozumieniu oszczędzania energii i wody, oraz aspektu społecznego, który ma na celu podwyższanie jakości życia użytkowników budynków. Biorąc pod uwagę te aspekty, jednym z najważniejszych kierunków zmian w zielonym budownictwie jest transformacja energetyczna.