Greta Thunberg usłyszała zarzuty po proteście w Londynie. Stanie przed sądem

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która w październiku została zatrzymana przez londyńską policję za zakłócanie porządku publicznego podczas demonstracji przeciw działaniom branży naftowej, usłyszała zarzuty.

Publikacja: 16.11.2023 12:05

Greta Thunberg została zatrzyma przed hotelem w Londynie za próbę blokowania wejścia do budynku, w k

Greta Thunberg została zatrzyma przed hotelem w Londynie za próbę blokowania wejścia do budynku, w którym odbywała się konferencja przedstawicieli firm z branży naftowej i gazowej.

Foto: HENRY NICHOLLS / AFP

17 października Greta Thunberg, popularna na całym świecie szwedzka aktywistka klimatyczna, została aresztowana. 20-latkę zatrzymano przed pięciogwiazdkowym hotelem znajdującym się w centrum Londynu, w którym odbywała się konferencja naftowo-gazowa. Jak podaje agencja Associated Press, Thunberg właśnie usłyszała zarzuty.

Greta Thunberg usłyszała zarzuty. Stanie przed sądem

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg wraz z 25 innymi działaczami i działaczkami stawiła się w londyńskim sądzie w związku z aresztowaniem, do którego doszło podczas protestu w stolicy Wielkiej Brytanii. Greta usłyszała zarzut zakłócania porządku publicznego.

Podczas rozprawy 20-latka potwierdziła swoją tożsamość. Sąd nie odczytał adresu zamieszkania szwedzkiej aktywistki, ze względu na jej bezpieczeństwo – wcześniej Szwedka miała bowiem otrzymywać groźby.

Wraz z czterema innymi osobami z grupy Fossil Free London, które także zostały oskarżone, nie przyznała się do winy. Jak podaje AP, wszyscy z zatrzymanych aktywistów zostali zwolnieni za kaucją, aż do czasu procesu, który ma się rozpocząć 1 lutego. 

Czytaj więcej

Greta Thunberg wypuszczona z aresztu za kaucją, ale ma stawić się w sądzie

Gretę Thunberg aresztowana przez brytyjską policję

17 października Gretę Thunberg zatrzymano przed pięciogwiazdkowym hotelem w centrum Londynu, w którym odbywała się konferencja branży naftowej i gazowej. Thunberg  brała udział w proteście, podczas którego działacze klimatyczni zasłonili banerami drzwi do hotelu uniemożliwiając wejście delegatów do środka. Zastawili także ulicę. 

Policja zatrzymała najpierw sześć osób, które z banerami zastawiały jezdnię. Później aresztowano łącznie kolejnych 20 osób. Część z nich zatrzymana została za zakłócanie porządku publicznego. Aktywiści protestowali przeciwko wpływowi przemysłu paliw kopalnych na Wielką Brytanie oraz globalną politykę klimatyczną. Demonstrację zorganizowały grupy Fossil Free London i Greenpeace. 

Przed aresztowaniem, podczas konferencji prasowej, Gretą Thunberg mówiła, że "nie ma innego wyjścia" niż protestować w ten sposób. Delegatów biorących udział w zdarzeniu nazwała zaś politykami "pozbawionymi kręgosłupa moralnego". "Elity nie mają zamiaru dokonać transformacji. Musimy podjąć bezpośrednie działania. Musimy odzyskać władzę i właśnie dzisiaj to robimy. Dławimy się ich oparami" - mówiła

To nie pierwszy raz, kiedy Thunberg ma styczność z wymiarem sprawiedliwości. Wcześniej – także w październiku – została ona między innymi ukarana grzywną przez szwedzki sąd po tym, jak policja aresztowała ją za blokowanie ulic na jednym z protestów. 

Czytaj więcej

Szwedzka prokuratura oskarżyła Gretę Thunberg. Grozi jej kara

Greta Thunberg. Kim jest szwedzka aktywistka klimatyczna?

Greta Thunberg, 20-letnia szwedzka aktywistka działająca na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi zyskała popularność po tym, jak w sierpniu 2018 roku, po raz pierwszy stanęła przed szwedzkim parlamentem, aby zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu. Aktywistka zapoczątkowała wówczas Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który działa obecnie na całym świecie, w tym także w Polsce. Jej inicjatywa strajku stała się globalnym zjawiskiem. 

W 2019 roku za swoją działalność Greta Thunberg została wyróżniona tytułem „Człowieka roku” magazynu „Time”. Jest córką szwedzkiej śpiewaczki operowej Maleny Ernman i aktora Svantego Thunberga.

Gretę Thunberg okrzyknięto głosem młodego pokolenia, który mobilizuje zarówno młodzież, jak i starszych do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ale młoda Szwedka błyskawicznie zyskała też wielu przeciwników. Wielu krytykuje ją, wytykając jej młody wiek i brak doświadczenia. Greta niewiele jednak robi sobie z krytyki – jej bezceremonialność i bezpośredniość trafiła do wielu memów, stała się też inspiracją dla wielu organizacji działających na rzecz zahamowania zmian klimatycznych. 

17 października Greta Thunberg, popularna na całym świecie szwedzka aktywistka klimatyczna, została aresztowana. 20-latkę zatrzymano przed pięciogwiazdkowym hotelem znajdującym się w centrum Londynu, w którym odbywała się konferencja naftowo-gazowa. Jak podaje agencja Associated Press, Thunberg właśnie usłyszała zarzuty.

Greta Thunberg usłyszała zarzuty. Stanie przed sądem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Aktywiści
Oblali farbą Syrenkę w Warszawie, grożą nowym protestem. Będzie blokada mostów?
Aktywiści
Akcja „Pytamy o Zielone”: co kandydaci w wyborach chcą zrobić dla środowiska?
Aktywiści
„Chcemy ostrzec rząd”. Aktywiści Ostatniego Pokolenia o kolejnych protestach
Aktywiści
Zakłócili koncert w filharmonii, teraz piszą list do Tuska. „Stawiamy ultimatum”
Aktywiści
Wielkie kukły przejdą przez Europę i dotrą nad Bałtyk. Nowy protest klimatyczny