Szwajcaria: Seniorki pozwały rząd. Polityka klimatyczna "zagraża ich życiu"

Ponad 2 tys. seniorek pozwało szwajcarski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Kobiety twierdzą, że krajowa polityka klimatyczna sprawia, że ich zdrowie i życie jest zagrożone.

Publikacja: 29.03.2023 16:25

Szwajcaria: Seniorki pozwały rząd. Polityka klimatyczna "zagraża ich życiu"

Foto: PAP/EPA

Stowarzyszenie Swiss Senior Women for Climate Protection zrzeszające kobiety, które mają średnio 73 lata, pozwało szwajcarski rząd. Jego członkinie twierdzą, że polityka szwajcarskich władz w kwestii zmian klimatu jest niewystarczająca przez co zagraża ich prawom człowieka, zdrowiu, a nawet życiu. W sądzie kobiety przedstawiły dokumentację medyczną, która ma być na to dowodem. 

Kobiety, które złożyły pozew chcą, by ETPC nakazał rządowi Szwajcarii podjąć bardziej efektywne działania związane między innymi z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.

- Z powodu zmian klimatycznych mamy więcej fal upałów, a starsze kobiety cierpią wtedy bardziej. Częściej też umierają podczas tych fal upałów niż w innym czasie - powiedziała w rozmowie z BBC jedna z działaczek, Elisabeth Stern. - Niektórzy ludzie mówią, że nie powinnyśmy narzekać, bo i tak przecież umrzemy. Ale my nie chcemy umierać tylko dlatego, że szwajcarski rząd nie odniósł sukcesu w wymyśleniu porządnej polityki klimatycznej - podkreśliła. - To historyczne wydarzenie - dodała w wywiadzie dla agencji prasowej AFP Anne Mahrer, 64-letnia członkini klubu. Jak zaznaczyła, zmiany klimatu dotykają osoby starsze nieproporcjonalnie ze względu na ryzyko chorób układu krążenia i układu oddechowego.

To pierwszy raz, kiedy Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) rozpatruje sprawę dotyczącą wpływu zmian klimatycznych na prawa człowieka.

Czytaj więcej

Zmiany klimatu mogą zepchnąć miliony ludzi w ubóstwo

Liczba zgonów związanych z upałami u osób starszych wzrosła o ponad 30 proc.

Europejskie Obserwatorium Klimatu i Zdrowia przewiduje, że wzrosty temperatury prawdopodobnie będą miały "poważny wpływ na zdrowie publiczne" w całej Europie – szczególnie wśród osób starszych. Jak oszacowano, w Europie w ciągu ostatnich dwóch dekad śmiertelność z powodu upałów u osób, które mają więcej niż 65 lat, wzrosła o ponad 30 proc. 

Mimo że rząd Szwajcarii wcale nie zaprzecza, iż zmiany klimatyczne mogą mieć wpływ na ludzkie zdrowie, to jednocześnie jest on zdania, że nie można bezpośrednio wiązać jego działań w tej sprawie ze zdrowiem starszych kobiet. Szwajcarski rząd wezwał Europejski Trybunał Praw Człowieka do oddalenia sprawy, zaznaczając, że pozew jest „bezzasadny”. Sąd stwierdził jednak, że kilka krajów interweniowało już w celu wsparcia rządu szwajcarskiego.

Jeśli kobiety odniosą sukces, sprawa może otworzyć furtkę dla wielu podobnych procesów sądowych w innych krajach.

Sprawa jest już kolejnym procesem dotyczącym zmian klimatu, który toczy się obecnie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Jedna sprawa została wniesiona przez Francuza, który uważa, że brak wystarczającej redukcji emisji przez francuski rząd zagraża jego życiu. Drugi zaś wniosek złożyło sześciu Portugalczyków, którzy są zdania, że 33 kraje europejskie narażają zdrowie i życie mieszkańców, nie podejmując wystarczających działań na rzecz klimatu. 

Aktywiści
Oblali farbą Syrenkę w Warszawie, grożą nowym protestem. Będzie blokada mostów?
Aktywiści
Akcja „Pytamy o Zielone”: co kandydaci w wyborach chcą zrobić dla środowiska?
Aktywiści
„Chcemy ostrzec rząd”. Aktywiści Ostatniego Pokolenia o kolejnych protestach
Aktywiści
Zakłócili koncert w filharmonii, teraz piszą list do Tuska. „Stawiamy ultimatum”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Aktywiści
Wielkie kukły przejdą przez Europę i dotrą nad Bałtyk. Nowy protest klimatyczny