Lan Marie Berg, norweska parlamentarzystka oraz członkini Partii Zielonych, nominowała do Pokojowej Nagrody Nobla 2023 dwie działaczki klimatyczne: Gretę Thunberg ze Szwecji i Vanessę Nakate z Ugandy – podaje norweski dziennik Dagsavisen.
"Nasza parlamentarzystka wskazała dwie osoby do Pokojowej Nagrody Nobla. Te dziewczyny protestowały samotnie przed parlamentami w Szwecji i w Ugandzie, czym zainspirowały miliony ludzi do działania” - czytamy we wpisie, który zamieściła na Twitterze partia Lan Marie Berg.
Thunberg, która działa na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi zyskała popularność po tym, jak cztery lata temu, w sierpniu 2018 roku, po raz pierwszy stanęła przed szwedzkim parlamentem, aby zaprotestować przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu. Aktywistka zapoczątkowała wówczas Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, który działa obecnie na całym świecie, w tym także w Polsce. Choć Thunberg szybko okrzyknięto głosem nowego pokolenia, który mobilizuje zarówno młodszych, jak i starszych do walki ze zmianami klimatycznymi, są także tacy, którym nastolatka nie przypadła do gustu. Wielu z nich krytykuje ją, podkreślając, że niewiele wie, a jej działania mają na celu wyłącznie zwrócenie na siebie uwagi.
Czytaj więcej
Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została usunięta przez policję z protestu w pobliżu likwidowanej pod wydobycie węgla osady Luetzerath w Niemczech.
Vanessa Nakate to natomiast ugandyjska aktywistka walcząca o sprawiedliwość klimatyczną, która najpierw protestowała samotnie u bram ugandyjskiego parlamentu, a następnie domagała się od światowych przywódców podjęcia działań na forum ONZ.
Już trzy lata temu, gdy Greta Thunberg miała 17 lat, w mediach rozpisywano się o nominacji dla aktywistki. Przedstawiciele inicjatywy The Nobel Peace Prize Watch (NPPW) podkreślali wówczas jednak, że przyznanie jej nagrody "nie byłoby zgodne z jej ideą". "Uważamy, że Greta Thunberg wykonuje niesamowitą pracę i zasługuje na docenienie, ale byłoby lepiej dla niej, gdyby uszanowano oryginalną wolę Alfreda Nobla" - mówił norweski prawnik Fredrik S. Heffermehl, autor książki "Wola Nobla" i założyciel NPPW. "Wiele nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla dotyczy ochrony środowiska, ale takie dokonania nie mają związku z wizjonerską ideą fundatora nagrody. Można sobie za to wyobrazić, że globalna demilitaryzacja może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych" - dodawał Szwed Tomas Magnusson, były prezes organizacji Międzynarodowe Biuro Pokoju w Genewie.
Czytaj więcej
Greta Thunberg, 19-letnia aktywistka ze Szwecji, promuje obecnie swój najnowszy projekt – książkę "The Climate Book”, będącą zbiorem głosów ekspertów na temat zmian klimatu. Podczas jednego ze spotkań ze swoimi potencjalnymi czytelnikami, działaczka stwierdziła, że nienawistne uwagi rzucają w jej stronę głównie „heteroseksualni, biali, uprzywilejowani mężczyźni w średnim wieku”.
Lista nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla 2023
Lista osób nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla zawiera zwykle setki nazwisk i jest utrzymywana w tajemnicy. Osoby, które zgłaszają kandydatury, mogą jednak ujawnić kogo nominowały.
Na liście miały znaleźć się także nominacje związane z obecną sytuacją politycznej na świecie. Niektóre z nich związane są z trwającą wojną w Ukrainie. Wśród kandydatów mieli znaleźć się między innymi rosyjski dysydent Aleksiej Nawalny czy działacz opozycji Władimir Kara-Murza, który przeżył dwie próby otrucia.