Aktywiści Greenpeace zatrzymali tankowiec z rosyjską ropą

Organizacja przypomina, że choć Wielka Brytania zobowiązała się do zakończenia importu rosyjskiej ropy do 2023 roku, do końca kwietnia zakupiła jej 1,9 miliona baryłek.

Publikacja: 17.05.2022 12:04

Aktywiści Greenpeace zatrzymali tankowiec z rosyjską ropą

Foto: Adobe Stock

Jak poinformowali aktywiści brytyjskiego oddziału Greenpeace, grecki tankowiec Andromeda przewożący 33 tys. ton rosyjskiego oleju napędowego został zatrzymany. 12 działaczy uniemożliwiło dokowanie statku, blokując wybrzeże z rozwiniętym transparentem z napisem „wojna paliw kopalnych”. Aktywiści poinformowali, że zatrzymanie statku jest efektem niezgody na politykę rządu Wielkiej Brytanii, która prowadzi do finansowania wojny w Ukrainie dzięki importowi rosyjskiej ropy. Policja zatrzymała 8 osób, oskarżając je o popełnienie kwalifikowanego wykroczenia.

„Przywiązanie Wielkiej Brytanii do paliw kopalnych obróciło się w najgorszy możliwy sposób – finansujemy wojnę, nasze rachunki za energię i paliwo są niebotyczne, a my jesteśmy napędzać kryzys klimatyczny. To się musi skończyć. Putin zaatakował Ukrainę prawie trzy miesiące temu, a jednak pieniądze z Wielkiej Brytanii z paliw kopalnych wciąż finansują jego skrzynię wojenną. Mimo silnego poparcia społecznego, ministrowie odrzucili zakaz importu rosyjskiej ropy do końca roku” – powiedziała aktywistka brytyjskiego oddziału Greenpeace, Georgia Whitaker.

Czytaj więcej

Działacze Greenpeace przykuli się do tankowca z rosyjską ropą

„Ropa i gaz stanowią 40 proc. budżetu federalnego Rosji i 60 proc. eksportu. W październiku 2021 roku Rosja zarabiała ponad 500 milionów dolarów dziennie na paliwach kopalnych. Mówiąc prościej: za każdym razem, gdy kupujemy rosyjską ropę lub gaz, pieniądze z naszych kieszeni idą do Putina, aby sfinansować tę wojnę. Jednak możemy pomóc zatrzymać wojnę, zmniejszając popyt na paliwa kopalne” – napisała organizacja na swojej stronie internetowe.

Greenpeace od początku agresji Rosji na Ukrainę monitoruje przemieszczanie się rosyjskich cystern z paliwami kopalnymi przy pomocy narzędzia Tanker Tracker. Aktywiści Greenpeace organizowali blokady dostaw rosyjskich paliw kopalnych w Stanach Zjednoczonych, Danii, Szwecji, Polsce, Belgii oraz Hiszpanii.

Organizacja podkreśla, że czas odejść od projektów związanych z paliwami kopalnymi i skupić się na inwestycjach w energetykę odnawialną:

„Inwestowanie w energię wiatrową i słoneczną na lądzie oraz efektywność energetyczną jest najbezpieczniejszym, najmniej lotnym i najszybszym rozwiązaniem. Nie potrzebujemy więcej projektów paliw kopalnych na Morzu Północnym, których realizacja zajmie dziesięciolecia. Nie poradzą sobie one z rosnącymi rachunkami i pogorszą kryzys klimatyczny. Zamiast tego, jeśli sfinansujemy energię odnawialną i sprawimy, że nasze domy będą bardziej ekologiczne, mamy szansę zmniejszyć w tym roku zapotrzebowanie na rosyjski gaz i zaoszczędzić na rachunkach” – czytamy na stronie internetowej Greenpeace UK.

Aktywiści
Aktywiści łączą siły z katolikami
Aktywiści
Aktywiści klimatyczni z zarzutem założenia organizacji przestępczej
Aktywiści
Kolejna słynna fontanna zabarwiona na czarno. „Nasz kraj umiera”
Aktywiści
Aktywiści pozywają Erdogana. Turcja zwiększa emisje, zamiast je ograniczać
Aktywiści
Wycięli drzewa w Bielsku Białej. Decyzja cofnięta, inwestycja zatrzymana
Aktywiści
Greenpeace pozwany przez giganta naftowego za "szokującą" analizę