Działacze Greenpeace przykuli się do tankowca z rosyjską ropą

Norweska spółka-córka amerykańskiego Exxon Mobil nie zrezygnowała z rosyjskiej ropy. Tłumaczy to zawarciem kontraktu przed napaścią Putina na Ukrainę. Aktywiści Greenpeace chcą zmusić Norwegów do zmiany zdania. Przykuli się do łańcucha kotwicy tankowca z 95 tysiącami ton rosyjskiej ropy.

Publikacja: 25.04.2022 15:51

Działacze Greenpeace przykuli się do tankowca z rosyjską ropą

Foto: AFP

Jak informuje Reuters, działacze Greenpeace przypłynęli do tankowca Ust Luga (port pod St. Petersburgiem) w gumowych łodziach. Jednostka znajduje się za terminalem Exxon Mobil’s Slagen, około 70 km na południe od Oslo. Norweska policja aresztowała kilku aktywistów.

Norweska „córka” amerykańskiego ExxonMobil importuje rosyjską ropę na podstawie umowy zawartej przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Greenpeace uważa takie tłumaczenie za hipokryzję i sprzeciwia się realizacji tego kontraktu.

Foto: AFP

„Ropa naftowa jest sercem nie tylko kryzysu klimatycznego, ale także konfliktów. Jestem zbulwersowany, że Norwegia działa jako wolny port dla rosyjskiej ropy, o której wiemy, że finansuje wojnę Putina – powiedział Frode Plame, szef norweskiego Greenpeace, w oświadczeniu dla Reutera.

Greenpeace domaga się, by norweska Exxon Mobil Esso anulowała wszelkie kontrakty na taki import z Rosji. Esso Norway tłumaczy, że zgodziło się kupić ropę przed wybuchem konfliktu i nie ma planów na dalsze zakupy z Rosji.

Czytaj więcej

MAE radzi, jak zmniejszyć użycie ropy i gazu z Rosji. Rzym już posłuchał

„Esso Norway w pełni przestrzega wszystkich norweskich sankcji i wspieramy skoordynowane międzynarodowe wysiłki mające na celu zakończenie niesprowokowanego ataku Rosji na Ukrainę” – twierdzą Norwegowie, w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Ładunek tankowca jest używany do mieszania morskiego oleju napędowego dla przemysłu morskiego, dodała firma. 18 marca Norwegia przystąpiła do części sankcji wobec Rosji nałożonych przez Unię Europejską. Teraz UE dyskutuje o nowych ograniczeniach wobec Rosji, które powinny wpłynąć na sektor energetyczny, w tym na import rosyjskiej ropy. Do tej pory tylko Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz importu ropy z Rosji.

Foto: AFP

Aktywiści
Dzieci pozwały władze USA w sprawie klimatu. Decyzja sądu w „procesie dekady”
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Aktywiści
Greenpeace zbankrutuje w USA? Rusza proces, miliarder żąda 300 milionów dolarów
Aktywiści
Pozew Grety Thunberg w sprawie klimatu odrzucony. Sąd Najwyższy podjął decyzję
Aktywiści
Ostatnie Pokolenie: W szumie informacyjnym przebiją się tylko radykalne postawy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Aktywiści
Ostatnie Pokolenie chce zablokować Wisłostradę. "Rząd Tuska napędza kryzys"
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście