Według raportu IPCC, nawet jeśli utrzymamy globalne średnie ocieplenie na poziomie 1,5°C, temperatura w Australii może wciąż wzrosnąć do 1,8°C. Jeśli zaś do 2100 roku temperatura na świecie ociepli się o 4°C, w Australii wzrost wyniesie od 3,9°C do 4,8°C. Coraz dłuższe i bardziej dotkliwe będą też występujące tam fale upałów. Tymczasem ambicje klimatyczne Australii są wyjątkowo zaniżone, jak wynika z rankingu przygotowanego w 2019 roku przez szereg think tanków, takich jak New Climate Institute, Climate Action Network i Germanwatch. Według zestawienia mierzącego emisje, energię odnawialną, zużycie energii i politykę, Australia znalazła się niemal na samym końcu z oceną 0,0 w kategorii polityki klimatycznej.

Czytaj więcej

Zmiany klimatu wzmocniły dewastujące powodzie w Europie

Australijscy sportowcy postanowili zaapelować do rządu i w tym celu stworzyli internetową petycję „The Cool Down”, w której nakłaniają konserwatywnych polityków do zwiększenia wysiłków w walce z katastrofą klimatyczną i przyjęcia bardziej radykalnej polityki węglowej.

„Podobnie jak wielu Australijczyków, osobiście doświadczyliśmy skutków zmian klimatycznych” – napisano w petycji. „Ale gdyby dzisiaj walka ze zmianami klimatycznymi była igrzyskami olimpijskimi, Australia nie wygrałaby złota, nie przeszłaby do finałów, w rzeczywistości nawet nie zdołałaby się zakwalifikować”. Petycję podpisało około trzystu znanych sportowców, od kapitana rugby Michaela Hoopera, po mistrza świata w surfingu Micka Fanninga.

David Pocock, gwiazda australijskiego rugby, napisał na swoim profilu na Twitterze, że odrzuca ideę, w myśl której sportowcy powinni publicznie wypowiadać się jedynie na temat sportu.

Tak, już to słyszeliśmy. Jako sportowcy dbamy o nasze rodziny, społeczności i kolejne pokolenie australijskich dzieciaków. Nie możemy stać z boku. Nadszedł czas, aby zwiększyć nasze ambicje i działania klimatyczne

David Pocock, gwiazda australijskiego rugby

Po przełomowym raporcie klimatycznym ONZ w zeszłym miesiącu, w którym ostrzegano, że katastrofalne globalne ocieplenie następuje znacznie szybciej niż wcześniej przewidywano, premier Scott Morrison powiedział, że nie będzie podążał za innymi zaawansowanymi gospodarkami w przyjmowaniu celu zerowego netto.

Australia jest jednym z krajów wyjątkowo dotkliwie dotkniętym przez konsekwencje zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich lat zmagała się z intensywnymi suszami, pożarami buszu, powodziami i bieleniem koralowców w Wielkiej Rafie Koralowej. Jest też jednym z największych światowych eksporterów paliw kopalnych. Tymczasem konserwatywny rząd deklaruje budowę kolejnych kopalni węgla, ignorując jednocześnie międzynarodowe wezwania do wyznaczenia terminu osiągnięcia zerowej emisji netto.