Widziano zwierzę dawno uznane w kraju za wymarłe

W parku narodowym Sena Oura w Czadzie widziano samicę lwa – podaje BBC. Zwierzę to zostało uznane w kraju za wymarłe.

Publikacja: 21.04.2023 15:42

Widziano zwierzę dawno uznane w kraju za wymarłe

Foto: Park Narodowy Sena Oura/Wildlife Conservation Society

Samica lwa została uchwycona dzięki znajdującej się na terenie parku narodowego Sena Oura kamerze. Jej zdjęcie opublikowali w mediach społecznościowych ekolodzy z nowojorskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (WCS).

Eksperci podkreślają, że to wspaniała informacja – zwierzę to ostatni raz widziane było bowiem w Sena Oura niemal dwie dekady temu. W 2014 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody z Czerwonej Księgi Zagrożonych Gatunków stwierdziła, że ​​lwy wymarły na tym obszarze.

Jak powiedział w rozmowie z BBC dyrektor programu WCS Big Cat, Luke Hunter, zdjęcie wykonane foto pułapką przedstawia „doskonałą, bardzo zdrową, dorosłą lwicę, w wieku około pięciu lat”. - Jestem pewien, że nie jest sama - dodał, zaznaczając, że jest to niezwykle zachęcające, gdyż samice są podstawą każdej populacji. - Nie są wielkimi wędrowcami – zamieszkują obszary, na których można znaleźć zdobycz i bezpiecznie wychować młode - wyjaśnił. 

Czytaj więcej

Zwierzęta, które nie przejmują się zmianami klimatu

Zdaniem badaczy obecność zwierzęcia może być także wczesną oznaką powrotu do zdrowia lwów w sąsiednim parku narodowym w Kamerunie.

Towarzystwo Ochrony Przyrody (WCS) podkreśla, że dzięki silnemu zaangażowaniu w ochronę przyrody ze strony rządów Kamerunu oraz Czadu, zapewniono lepszą ochronę parków narodowych, a populacje zwierząt zaczęły się odbudowywać.

Na wolności pozostało prawdopodobnie około 22-24 tysiące lwów, z których zdecydowana większość jest klasyfikowana jako podgatunek lwa południowego, występujący we wschodniej i południowej Afryce. W zachodniej oraz środkowej części kontynentu żyje jednak mniej niż tysiąc lwów północnych. Jak podkreśla WCS,  są one "szczególnie zagrożone i cenne”.

Zwierzęta
Kiedyś były wszędzie, dziś grozi im wyginięcie. Polska wydała wojnę tym ptakom
Zwierzęta
W Kampinoskim Parku Narodowym odkryto nowe gatunki nietoperzy
Zwierzęta
Wilczaki opanowały Europę. Czy „wilki hybrydowe” staną się zagrożeniem?
Zwierzęta
Na Warmii zabito łosia. W polowaniu brał udział kandydat na prezydenta Olsztyna
Zwierzęta
Do Polski wróciła Skierka. Słynny bocian czarny przyleciał z zimowania w Grecji