Kolos na pustyni. Dubaj pokazał, jak może wyglądać przyszłość produkcji żywności

W Dubaju ma powstać ogromna farma wertykalna zdolna produkować kilka tysięcy ton żywności. Kompleks o nazwie GigaFarm stanie na pustyni – informuje serwis CNN.

Publikacja: 18.03.2024 11:37

Przedsięwzięcie realizowane w Dubaju ma kosztować ponad 326 milionów dolarów.

Przedsięwzięcie realizowane w Dubaju ma kosztować ponad 326 milionów dolarów.

Foto: Intelligent Growth Solutions

Na pustyni w Dubaju powstanie ogromna farma, która każdego roku będzie produkować tysiące ton żywności. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą się w ten sposób stopniowo uniezależniać od importu produktów spożywczych z zagranicy.

GigaFarm: farma wertykalna na świecie w Dubaju

Ta niezwykła fabryka żywności będzie z zewnątrz przypominać wielopiętrowy parking, tyle że zamiast samochodów, w środku pojawią się rzędy sadzonek. Taki kompleks o nazwie GigaFarm powstaje w Dubaju.

Wieże wchodzące w skład rozległej gigafarmy w Dubaju będą miały po kilka-kilkanaście metrów, ich łączna powierzchnia wyniesie ponad 83 tysiące metrów kwadratowych. Kompleks powstanie na obrzeżach stolicy emiratu, na obszarze o nazwie Food Tech Valley.

Inwestycję realizuje firma ReFarm, którą powołał rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zaś technologię dostarcza szkocka firma IGS. Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 326 milionów dolarów.

Czytaj więcej

Sprowadzili ogromne drzewa z USA do Europy. Raport po 170 latach badań

Każdego roku gigafarma ma produkować około trzech tysięcy ton warzyw i ziół, co ma zastąpić jeden procent importu żywności Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ma to być więc krok w stronę uniezależnienia tego kraju od importów żywności z zagranicy.

Dostawy z zagranicy stanowią obecnie 85 procent zaopatrzenia ZEA w żywność. Gigafarma ma być też poligonem doświadczalnym w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w innych regionach świata.

Uprawy w wieżach wchodzących w skład kompleksu GigaFarm będą przebiegać w ściśle kontrolowanych warunkach, przy precyzyjnej regulacji temperatury i wilgotności, a także dostaw wody, światła i nawozów. Zioła i warzywa będą rosnąć na organicznym substracie. Nad ich wzrostem będą czuwać kamery i czujniki.

Wśród zalet pionowej farmy cytowani przez CNN twórcy kompleksu wymieniają szybszy wzrost roślin, oszczędność przestrzeni, generowanie znacznie mniejszego ślad węglowego i użycie wody mniejsze aż o 98 procent w porównaniu z tradycyjnym rolnictwem. Takie farmy można też budować na obszarach o ubogich glebach, nie nadających się pod uprawy.

Hodowla roślin w farmach wertykalnych pochłania też znacznie mniejsze ilości nawozów. Te ostatnie w kompleksie GigaFarm mają być całkowicie ekologiczne – będą pochodzić z odpadów bio. Na bazie tego surowca ma powstawać też żywność dla zwierząt, woda z odzysku, a nawet energia.

Farmy wertykalne: Dubaj chce produkować żywność

To będzie już kolejna wertykalna farma, jaką wybudują Dubajczycy. W 2022 roku w pobliżu lotniska Al Maktoum ukończono podobną i jak dotąd największą na świecie, dostarczającą milion kilogramów warzyw i ziół rocznie. Nowa gigafarma, której budowa ruszy już w tym roku, ma odebrać ten tytuł swojej poprzedniczce. Produkcja ma ruszyć w 2026 roku.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w innych krajach powstało już w ostatnich latach kilka podobnych inwestycji, poniosły jednak porażkę ze względu na koszty pozyskania energii elektrycznej. Twórcy GigaFarm zamierzają rozwiązać ten problem poprzez stworzenie obiegu zamkniętego.

W obiekcie nie zmarnują się również ścieki. Pozyskany z nich amoniak posłuży jako składnik nawozu dla roślin.

Jeszcze jedną ciekawostką technologiczną będzie wykorzystanie muchówek. Owady te będą żywić się odpadami z upraw prowadzonych w gigafarmie, po czym będą przetworzone na pożywienie dla zwierząt. Produktem ubocznym ich cyklu życiowego ma być woda i kompost.

Na pustyni w Dubaju powstanie ogromna farma, która każdego roku będzie produkować tysiące ton żywności. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą się w ten sposób stopniowo uniezależniać od importu produktów spożywczych z zagranicy.

GigaFarm: farma wertykalna na świecie w Dubaju

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zielone technologie
Naprawa samolotu podczas lotu
Zielone technologie
Spalarnie mają swoje miejsce na rynku
Zielone technologie
Naukowcy opracowali nową metodę wychwytywania CO2. Ma być tania
Zielone technologie
UE stawia na zielony przemysł. Kluczowy element „Zielonego Ładu”
Zielone technologie
UNEP: potrzebujemy więcej inwestycji w działania przyjazne środowisku