W 2013 r. firma PreZero Zielona Energia (wówczas SUEZ Zielona Energia) podpisała z Poznaniem umowę ws. partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) dotyczącego budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych (ITPOK). Do dziś jest to jedyny w Polsce projekt PPP w gospodarce odpadami oraz jedna z największych w kraju inwestycji realizowanych w tej formule.
Z okazji dziesięciolecia projektu w Poznaniu została zorganizowana jubileuszowa konferencja, na którą zostali zaproszeni m.in. eksperci, przedstawiciele samorządów współpracujących z PreZero oraz dziennikarze.
Kamil Majerczak, CEO PreZero Polska, zauważył, że jubileusz jest okazją do spojrzenia wstecz i oceny działalności ITPOK-u, jak też szerokiego spojrzenia w przyszłość na gospodarkę odpadami. – Dziesięć lat temu miasto Poznań i nasza grupa podjęły bardzo odważną decyzję, powołującą do życia tę instalację. To dobry moment, by sobie powiedzieć, że to był naprawdę fantastyczny ruch. To jest też dobry moment, żeby podziękować wszystkim, którzy podjęli tę decyzję, a także wszystkim, którzy teraz zarządzają tą instalacją – powiedział Majerczak.
Szymon Cegielski, członek zarządu PreZero Zielona Energia, opowiedział o funkcjonowaniu poznańskiego zakładu
Zawarta na 25 lat umowa przewidywała realizację inwestycji w formule „zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj i zarządzaj”. Jak wyglądały zobowiązania stron? Poznań m.in. przekazał partnerowi prywatnemu działki pod budowę ITPOK, wybudował drogi do zakładu, a także zobowiązał się do dostarczania do instalacji odpadów i płacenia za utylizację 210 tys. ton odpadów rocznie. Po stronie partnera prywatnego było zaprojektowanie, sfinansowanie i budowa instalacji oraz zarządzanie nią przez 25 lat od uruchomienia, jak również eksploatacja ITPOK, produkcja i sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej. Po 25 latach instalacja zostanie przekazana miastu. Koszt inwestycji wyniósł 724 mln zł, w tym 330 mln zł pochodziło z dotacji unijnej. Jak podkreślano na konferencji, dotacja ta pozwoliła na zastąpienie części kredytów, co znacząco obniżyło koszt projektu.